Bankacılık Sınavlarından En Az Kaç Puan Almalısınız?

Günümüzün revaçta mesleklerinden olan bankacılık mesleğinin tercih edilmesinin sebepleri kariyer yolunun açık olması ve kazançların tatmin edici olmasıdır.

0
Bankacılık Sınavlarından En Az Kaç Puan Almalısınız

Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Sigortacılık üniversite bölümlerinden mezun olanların iş hayatındaki ilk hedefleri bir bankada işe girmektir. Günümüzün revaçta mesleklerinden olan bankacılık mesleğinin tercih edilmesinin sebepleri kariyer yolunun açık olması ve kazançların tatmin edici olmasıdır.

Bankalar Hangi Pozisyonlara Daha Çok Personel Alımı Yapar?

Bankacılık sektöründe yer almak isteyenlerin merak ettiği sorulardan biri bankacı olabilmek için en az kaç puan almaları gerektiğidir. Bankalar tarafından yılın belirli dönemlerinde çeşitli pozisyonlar için personel alımları gerçekleştirilir. Bankalarda en çok personel alımı yapılan pozisyonlar;

  • Gişe memuru,
  • Satış temsilcisi,
  • Müşteri danışmanı,
  • Uzman ve Uzman Yardımcılığı,
  • Servis Yetkilisi,
  • Müfettiş ve Müfettiş Yardımcılığı,
  • Şube Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü gibi pozisyonlarıdır.

Bankalar Hangi Dönemlerde Sınav Düzenlerler?

Banka sınavları gerçekleştirilecek olan istihdama göre ayarlanarak, genellikle ocak – şubat ve haziran – temmuz aylarında duyurulur ve bu dönemlerin sonunda yapılır. Bankaların kendi bünyesinde düzenledikleri sınavlarla açık pozisyonlar için en uygun kişileri seçerler. Banka sınavlarına katılarak alt pozisyonlardan işe girmek, sonrasında alınacak eğitimler ve sağlanacak kişisel gelişimle kurum içinde yükselmek de mümkündür.

Kamu bankaları personel alımları sırasında KPSS’ye katılmış olma şartı ararlar ve hangi pozisyon için; hangi puan türünden en az kaç puan alınması gerektiğini de bildirirler. Özel bankalar genellikle personel alımı sınavlarını kendileri hazırlarlar.

Bankaların Sınavlarından Kaç Puan Almak Gerekir?

Bankalar tarafından düzenlenen sınavlar yazılı, sözlü ve uygulamaları sınavlar olarak çeşitlenir.

  • Yazılı sınavlarda sınava katılan adayların mesleki bilgileri ve yeterlilikleri ölçülür.
  • Sözlü sınavlarda adaylar kişisel olarak tanınmaya, açık pozisyon için sahip olduğu özelliklerin uygun olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır.
  • Bankaların uygulamalı sınavlarında ise personel alımına konu olan pozisyona dair bazı işlemlerdeki yetkinlikler ve bilgiler test edilir.

Adaylar yazılı banka sınavlarında gösterdikleri başarıya göre sözlü ve uygulamalı sınavlara davet edilirler. Banka yazılı sınavlarında genel olarak en az 70 puan alınması gerekir. KPSS şartı ile personel alımı yapan kamu bankaları da ilgili puan türünden en az 70 puan alınmış olmasını ister. Bazı bankacılık pozisyonlarında istenen bu puanlar en az 80’e kadar yükselebilir. Adayların sınavlarda belirtilen baraj puanını değil, alabilecekleri en yüksek puanı almak için gayret etmeleri sınava katılan diğer adayların önüne geçmeleri ve şanslarının yükselmesi açısından önemlidir.

Bankalar Yabancı Dil Sınavından Kaç Puan Alınmasını İster?

Bazı kamu bankaları personel alımlarında KPSS şartının yanı sıra YDS yani Yabancı Dil Sınavı şartı da arar. ÖSYM tarafından düzenlenen bu sınavla katılımcıların yabancı dil yeterlilikleri ölçülerek değerlendirilir. Bankalar genellikle işe alacakları personellerin YDS sınavından istenen yabancı dil sınav türünden en az 50 puan almasını isterler. Ancak pozisyonlar yükseldikçe YDS de dahil olmak üzere girilen bütün sınavlarda alınması gereken puan da yükselir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın