2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Sahaları

Türkiye’de pek çok üniversitede yer verilen Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü hem 2 yıllık ön lisans programları, hem de 4 yıllık lisans programları şeklindedir.

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye’de pek çok üniversitede yer verilen Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü hem 2 yıllık ön lisans programları, hem de 4 yıllık lisans programları şeklindedir. Bu bölüme tercih yapacak olan öğrencilerin bilmek istedikleri detayların arasında 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerden mezun olanların hangi işlerde, hangi pozisyonlarda çalışabilecekleridir. Bu yazımızda 2 yıllık ön lisans bölümünden mezun olanların iş sahalarından bahsettik. Diğer yazılarımızdan Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü le ilgili tüm merak edilenlere cevap bulunabilir.

Merak Edenler için “4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Sahaları”

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü

2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nde eğitim alanların isterlerse eğitimlerini 4 yıla tamamlama şansları vardır. DGS yani Dikey Geçiş Sınavı ile bunu yapabilecekleri gibi, eğitim süreleri boyunca alacakları;

 • Ekonomi,
 • İşletme,
 • Uluslararası Ticaret gibi seçmeli derslerle bilgilerini ve iş yaşamındaki şanslarını artırabilirler.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları Hangi İşlerde Çalışabilir?

Üniversitelerde bankacılık ve sigortacılık alanında 2 yıl eğitim alan kişiler için pek çok iş olanağı vardır. Bu kişiler özel sektör firmalarında finans ve muhasebe birimlerinde çalışabilirler. Özel bankalarda ve kamu bankalarında çalışma yolu da açıktır. Ayrıca;

 • Bankacılık, Sigortacılık ve Finans alanındaki aracı kurumlarda,
 • Sigorta şirketlerinde,
 • Sermaye Piyasası Kurulu,
 • Borsa İstanbul benzeri kamu kurumlarında da iş bulabilirler.

Ayrıca 2. sınıfta staj imkanları da olan bu bölüm öğrencileri özel sektör firmalarında satış, pazarlama, finans ve insan kaynakları gibi birimlerde çalışabilirler.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Sahaları Nelerdir?

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Okuduktan Sonra Üst Programlara Geçmek Mümkün mü?

Bankalar, finans alanı ve sigortacılık ile ilgili işleyişe, mevzuatlara, temel kavramlara hakim olarak mezun olan 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü okuyanlar bu sektörlerde giderek artan personel ihtiyacından dolayı iş bulmakta zorlanmazlar. Bankacılık ve sigortacılık hakkında temel bilgilere sahip olan bu kişiler aşağıdaki im sahalarında çalışabilirler.

Bankalara İş Başvurusu Yapabilirsiniz

Bankalar çeşitli dönemlerde yaptıkları personel alımlarının çoğunda 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinden mezun olanları işe alırlar. Bu bölüm mezunları özel bankaların personel alımlarını takip ederek ve bünyelerinde düzenledikleri sınavlara katılarak;

 • Satış Danışmanı,
 • Müşteri Temsilcisi,
 • Gişe Personeli,
 • Pazarlama Personeli gibi görevlerle bankada çalışabilirler.

Kamu bankalarına iş başvurusu yapmak için KPSS’ye girmiş olma şartı aranır.

Finans Kurumlarında Çalışabilirsiniz

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü finans alanında çalışmaya imkan veren yetkinlikte öğrenci yetiştirir. Bu bölümüm amacı ilgili sektörlerde ara personel teminidir. Ancak bölüm mezunlarının başlangıç seviyelerinden işe girerek kurum içinde ya da farklı kurumlarda yükselme şansları vardır. Bir finans şirketinde finans danışmanı olarak işe başlayabilir, kendinizi geliştirerek yöneticilik pozisyonunu hedefleyebilirsiniz.

Sigorta Şirketlerinde İş Bulabilirsiniz

Türkiye’de pek çok sigorta şirketi personel alımlarında 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunlarına öncelik tanır. Sigorta şirketlerinde sigorta ürün ve hizmetlerinin satış – pazarlamasında çalışabilir, acente satış sorumlusu olarak başladığınız bu alanda ilerleyebilirsiniz.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.