AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları için İş İmkanları

Açıköğretim Fakültesi yani AÖF genellikle çalışanlar tarafından tercih edilir. Bu fakültede bulunan programlar 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans programları şeklindedir. AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü 2 yıllıktır.AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölü

0
AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları için İş İmkanları

Açıköğretim Fakültesi yani AÖF genellikle çalışanlar tarafından tercih edilir. Bu fakültede bulunan programlar 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans programları şeklindedir. AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü 2 yıllıktır.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları için İş İmkanları

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları için İş İmkanları

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Neden Tercih Edilir?

Açıköğretim Fakültesi’nde Bankacılık ve Sigortacılık okuyanlar çoğunlukla bir yandan çalışan ve bu alanlarda bilgilerini artırmak ve yeni bilgiler edinmek isteyenlerdir. AÖF’de derslere girme zorunluluğu olmadığından öğrencilere çalışma imkanı sağlar.

Bu bölüm bankacılık, sigortacılık ve finans alanında çalışanların yanı sıra bu mesleklerde olmayan ancak bankalarla, sigorta şirketleriyle ve finansla bağlantılı işler yapanların da tercihidir. Kişiler, bu sektörlerde hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istediklerinden AÖF’de bu bölümü seçerler. İş yaşamına bir an önce dahil olmak isteyen lise mezunlarının da tercihi AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’dür. Bölüm, lisans programına geçiş ve aynı anda farklı bir üniversite bölümü okumaya elvermesinden, giriş için kontenjan sayısının olmamasından dolayı çok rağbet görür.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümünde Neler Öğrenilir?

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü 4 yarıyıl olmak üzere toplam 2 yılda bitirilir.  Aynı bölümün örgün 2 yıllık programlarında olduğu gibi;

 • Bankacılık ve sigortacılık ile ilgili temel bilgi ve kavramlar,
 • Temel iktisat,
 • Hukuk ve dış ticaret işlemleri,
 • İşletme ve muhasebeye giriş bilgileri,
 • Banka ve sigorta ürün ve hizmetleri, denetimi, pazarlanması,
 • Bankalarda kredi yönetimi,
 • Menkul kıymetler hakkında temel bilgiler,
 • Vergilendirme,
 • Portföy ve müşteri ilişkilerinin yönetilmesi gibi dersler alınır.

Bu bölümün amacı bankacılık ve sigortacılık sektörleri ile bunlarla bağlantılı alanlara başlangıç ve ara elemanların yetiştirilmesidir. Bu bölümde temel bilgiler alan öğrenciler isterlerse seçmeli dersler, DGS ile lisans programlarına geçiş, okurken çalışmak gibi seçeneklerle yetkinliklerini artırma yoluna gidebilirler.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Olanakları

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunları aynı bölümü örgün okuyan kişilerle aynı iş imkanlarına sahiptir.

 • Kamu kurum ve kuruluşlarında bu alanlarla ilgili pozisyonlarda,
 • Kamu ve özel bankalarda,
 • Finans kuruluşlarında,
 • Sigorta şirketlerinde,
 • Muhasebe şirketlerinde,
 • Farklı sektörlerde faaliyet gösteren özel sektör şirketlerinin muhasebe ve finans birimlerinde çalışabilirler.

Bu bölümde satış, pazarlama, müşteri ilişkileri yönetimi gibi dersler de alındığından mezunlar bu alanlarda da kariyer planlayabilirler.

Kamuda ve Özel Bankalarda Çalışma İmkanı 

Bu bölümde okuyanlar bilgi işlem birimlerinde çalışmak için de gerekli bilgiye sahip olarak mezun olurlar. AÖF Bankacılık ve Sigortacılık mezunlarının kamu bankaları, kurum ve kuruluşlarına iş başvurusu yapabilmeleri için Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS’ye girmeleri gerekir. Hangi kurumun KPSS’de kaç puanla personel aldığı işe alım duyurularında belirtilir. Özel bankalarda çalışmak isteyenler her bankanın yılın belirli dönemlerinde kendi bünyesinde düzenlediği personel alımı sınavlarını takip ederek, bu sınavlarda başarı göstermek durumdadırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın