Uzun süredir duyduğunuz nakit ihtiyacını bankanızdan çektiğiniz kredi ile karşıladınız. Karşıladınız karşılamasına ama bu sefer de bankaya olan borcunuzu ödeyemiyorsunuz. Kredi borcumu nasıl kapatabilirim? diye kara kara düşünüyorsunuz.

Esasında kredi borcunuzu kapatmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki eğer diğer masraflarınızdan kısabiliyorsanız ilk olarak onları azaltmanızdır. Diğer masraflarınızı azalttıktan sonra olabildiğince kredi borcunuza yatırarak kapatmanız olacaktır. Böylesi sizin için en sağlıklı ve en sıkıntısız dönem olacaktır. Eğer bu şekilde bir masraf azaltma yöntemi uygulayamıyorsanız ise kredi yapılandırması uygulayabilirsiniz. Genellikle bankalar kredi yapılandırmayı borcunuzu geri ödeyemeyediğiniz durumlarda size kendileri teklif etmektedir. Siz bu duruma düşmeden önce bu durumu bankanızla görüşerek daha verimli bir yol izleyebilirsiniz. Kredi yapılandırma ile yeni bir kredi alıp daha uygun bir faiz oranıyla eski kredinizi ödeyebilirsiniz. Böylece diğer borcunuz için önünüzde daha uzun bir zaman dilimi olmuş olur.

Diğer bir yöntem ise daha masraflı ama daha kısa sürede borcunuzu kapatabilecek bir yöntem olmaktadır. Bankanıza giderek ödeme için yeni bir çözüm arayışı içerisine girebilirsiniz. Banka kredi borcunuzun yapılandırılması için sizden tekrar belirli bir masraf kesecektir. Yapılandırılan kredi tutarı üzerinden yeniden faiz işlemeye başlayacaktır.

Aylık borcunuzu böylece daha uzun bir zaman dilimine yayarak ve aylık taksitlerinizi daha az bir tutara indirgeyebilirsiniz. Bankanız söz sahibi konumda olduğu için bu talebinizi reddetme durumu da ortaya çıkabilir. Bankanızın kredi yapılandırma talebinizi geri çevirmesi durumunda diğer yolları denemelisiniz.

Bir başka alternatif ise borçlarınızın hepsini tek bir çatı altında toplamak olacaktır. Topladığınız kredi borçlarınızı uzun bir vade süresine yayarak hem tek bir bankaya ödeme yapacaksınız hem de daha uzun bir ödeme süreniz olacak. Daha sonra harcama yapmayı bırakın. Çok etkin olmayan bir çözüm önerisi gibi görünse de işin aslı zorunlu olarak yapılması gereken bir hareket olacaktır. Kendinize belirli bir bütçe ayarlayarak bunun dışına çıkmamaya özen gösterin. Ödemeniz gereken bir borcunuz olduğunu hatırlayın. Borç ödeme planı oluşturun. Ek gelir elde etmeye çalışmak da en son başvurulabilecek çareler arasında yer almaktadır. Disiplinli bir yol izlemeniz halinde borç sorununuz ortadan kolaylıkla olmasa da orta zorlukta bir düzeyle kalkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.