Ana SayfaKariyerAÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Okuyanlarda Bulunması Gereken 5 Özellik!

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Okuyanlarda Bulunması Gereken 5 Özellik!

Örgün üniversitelerde 2 yıllık ve 4 yıllık programlar şeklinde tasarlanan Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü, Açıköğretim Fakültesi’nde sadece 2 yıllık ön lisans programı olarak yer alır.

-

Örgün üniversitelerde 2 yıllık ve 4 yıllık programlar şeklinde tasarlanan Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü, Açıköğretim Fakültesi’nde sadece 2 yıllık ön lisans programı olarak yer alır.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Hakkında

Açık öğretim Fakültesi bölümleri genellikle çalışanlar tarafından tercih edilir. Ayrıca bir an önce çalışma hayatına atılmak isteyenlerin, ikinci üniversiteyi okuyacak olanların, DGS yani Dikey Geçiş Sınavı ile 4 yıllık lisans programlarına geçmek isteyenlerin de tercihi Açıköğretim Fakültesi bölümleridir.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü, TYT yani Temel Yetenek Sınavı ile öğrenci alır. Eğitim süresi 4 yarıyıl olmak üzere toplam 2 yıldır. Dersler online olarak ya da AÖF bürolarından kitaplar alınarak bireysel olarak çalışılır. ÖSYM tarafından belirlenen takvim dahilinde yılın belirli dönemlerinde yazılı sınava girilir.

Neden AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü?

En az 150 puan alan öğrenciler AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nü tercih edebilirler.

 • Puanının düşük olması,
 • Bir yandan okurken bir yandan çalışılabilecek olması,
 • 2 yıllık eğitim süresinin sonunda DGS hakkının bulunması,
 • Açıköğretim Fakültesi’nde kontenjan sayısının sınırsız olması,
 • Mezuniyet sonrasında KPSS’ye girenlerin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilecek olması,
 • Derslere girme zorunluluğunun olmaması,
 • İş olanaklarının oldukça fazla olması,
 • Bu bölüm mezunlarının istihdamının özellikle son yıllarda artmış olması,
 • Bankacılık, sigortacılık ve finans alanlarında pek çok pozisyonda işe girilebilecek olması gibi nedenlerden olayı AÖF’de Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü tercih edilir.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Olanakları

AÖF’de Bankacılık ve Sigortacılık okuyanlar, bu bölümü örgün üniversitelerde okuyanlarla aynı iş olanaklarına sahiptir. Bu bölüm mezunları devlet bankalarında, özel bankalarda, finans kurum ve kuruluşlarında, sigorta şirketlerinde, aracı kurumlarda, muhasebe şirketlerinde veya muhasebe departmanlarında, özel şirketlerin satış ve pazarlama departmanlarında başlangıç ve ara personel olarak iş bulabilirler.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Okuyanlarda Aranan Özellikler

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunlarının işe alındığı pozisyonlara kariyer sitelerinde sıkça rastlanır. Bu ilanlarda da belirtildiği gibi bu bölüm mezunlarının bilgi ve yetkinliğin yanı sıra bazı kişisel özelliklere de sahip olması istenir. Bu özellikler kişinin çalıştığı pozisyonda yükselmesinin de önünü açarak kariyer planlarına katkı sağlar. İşte o özelliklerden bazıları…

Matematiği Mutlaka Sevmelisiniz

Bankacılık ve Sigortacılık ister AÖF’de, ister örgün üniversitelerde okunuyor olsun matematik, istatistik, ekonomi, muhasebe gibi dersler alınır. İş yaşamında da sürekli rakamlarla çalışacak olan bu bölüm mezunlarının matematiği sevmeleri esastır.

Analitik Düşünebilmelisiniz

Sorunlar karşısında etkin çözümler üretebilen, bilgisini çözümde kullanabilen, karmaşık sorunlara dahi pratik çözümler üretebilen kısacası analitik düşünebilen kişilerdenseniz bu bölümü tercih edebilirsiniz.

Güvenilir Olmak Şart

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık okuyanlar hangi pozisyonda çalışırlarsa çalışsınlar güven unsuru ön planda gelir. Kişilerin parasını emanet edeceği kişilerden olacağınızdan güvenilir bir çalışan olmak zorundasınız.

İletişim ve İkna Yeteneği Önemli

Bu bölüm mezunları;

 • Bankalarda,
 • Finans ve Sigortacılık alanlarında
 • Satış,
 • Pazarlama,
 • Müşteri İlişkileri,
 • Gişe Memurluğu,
 • Finans Danışmanlığı,
 • Çağrı merkezi personeli gibi pozisyonlarda da çalışabilirler.

Bu sebeple insanlarla iletişimde ve iknada başarılı olmanız önemlidir.

Bir Ekiple Çalışabilmelisiniz

Bankacılık ve Sigortacılık mezunları da diğer tüm iş kollarında olduğu gibi dahil olduğu ekiple, iş arkadaşları ve yöneticileriyle uyum içinde, kurulu düzeni bozmadan, hatta artılar katarak çalışabilmelidir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler