Üstün Zekâlı Çocukların Eğitimi

Google Haberlere Abone Ol:

Üstün zekâlı çocuklarımız doğum anından başlayarak ortalama ve ortalama altı çocuklara göre daha farklıdırlar. Üstün zekâlı çocukların doğum anında kiloca daha ağır, boyca daha uzun oldukları saptanmış bir gerçektir.

Diğerlerine göre erken diş çıkaran, daha erken konuşmaya başlayan üstün zekâlı çocuklar, okuma-yazmaya da yaşıtlarından daha fazla ilgi duymakta ve bu konuda daha kabiliyetli olmaktadırlar. Çocukluklarını da daha hareketli bir şekilde geçirdikleri bilinmektedir ama bu hareket hiperaktiviteye benzememektedir.

Bir çocuğun üstün zekâlı olup olmadığına nasıl karar verilir, içinse çocuğun objektif testlere tabii tutmak zorundayız. Ülkemizde bu testler CAS, Stanford Binet olarak bilinmektedir. 2 yaşından sonra yapılabilen bu testlerden sonra üstün zekâlı çocukların eğitimini ona göre düzenlemek zorundayız.

Nasıl Bir Eğitim Üstün Zekâlı Çocuklar İçin Uygun?

Yaşıtlarının almış oldukları eğitim ve müfredat bu çocuklar için yetersiz kaldığından üstün zekâlı çocukların eğitiminin daha zenginleştirilmiş müfredatlara sahip olması gerekmektedir.  Zenginleştirilmiş müfredatların yanında atölye çalışmaları da üstün zekâlı çocukların ilgi alanlarının gelişmesine yardımcı olacaktır. Drama, bilim-deney, astronomi, görsel sanatlar ve zekâ oyunları bu atölyelere birer örnektir. Eğer çocuk kendine uygun bir okula verilmezse, bu çocuklar yetenekleri körelmiş, özgüvenini yitirmiş, kendini toplumdan soyutlamış bireyler olarak karşımıza çıkabilmektedirler. Türkiye’de devlet bünyesinde sadece birkaç tane üstün zekâlı çocuk okulu olması bu durumu zorlaştırırken anne babalara büyük görevler düşmektedir. Okul ortamının yanında ev ortamında da bu çocukları destekleyerek yetenek ve zekâlarının körelmesine engel olunabilir. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.