Eğitim Modelleri ve Finlandiya Eğitim Modeli

Google Haberlere Abone Ol:

Eğitim Modelleri

Bilindiği üzere üniversiteler, kurslar, okullar yardımıyla bireye doğru bilgi ve yetenekleri öğretmeyi amaçlayan sistem olan eğitim, toplumda sağlıklı bir işleyiş olması için bir gerekliliktir. Eğitim sistemleri dünyada ve Türkiye’de geçmişten günümüze sürekli bir değişim ve yenilenme içinde olmuşlardır. Hatta günümüzde, bu sistemler takip edilemeyecek kadar hızlı gerçekleşmektedir. Yenilenen her eğitim sistemi yeni bir eğitim modeli ihtiyacı doğurduğundan günümüzde çok çeşitli eğitim modelleri ortaya çıkmıştır. Elbette ki bunlardan en dikkat çekenleri klasik eğitim modellerinden daha farklı olanlarıdır. Alışılagelmişin dışında olan bu modellerin en dikkat çekici ve etkili olanı ise Finlandiya’nın Eğitim Modelidir.

Finlandiya eğitim modeli; sınav sisteminin daha geç dönemlere kaydırıldığı, çocukların kendi başına yaşama kabiliyetini geliştiren bir model olarak dikkat çekmektedir. 

Finlandiya Eğitim Modeli Neden Farklı?

Türkiye’nin aksine Finlandiya’da okula başlama yaşı 7. Yani çocuklar çocukluklarını doyasıya yaşadıktan sonra eğitime başlıyorlar. Öğrenmeye açık hale çocuk verilen bilgiyi zorlanmadan alıyor.

  • Oradaki çocuklar ilk yıllardan itibaren veli desteği olmaksızın yürüyerek veya bisikletle okullarına gidip gelmek zorundalar. Tabi trafik kuralları veya sürücüler öğrenciler konusunda oldukça tedbirli.  
  • Bu modelin diğer bir özelliği ise ders kitaplarının içeriğinin sürekli aynı kalması ve kullanımının minimum düzeyde tutulmasıdır. Üstelik bu kitapları öğretmenler bizzat kendileri seçiyor, neyi ne kadar okutacaklarının kararını da onlar veriyor.
  • Finlandiya Eğitim Modelini en dikkat çekici yapan ise ilk altı yıl puan sisteminin olmayışı. Rekabetten uzak çocuklar yetiştiren bu sistem, çocukların yaşamlarını cehenneme çevirmiyor.
  • Fin okullarında öğrencilerin işlerini yapacak bir hizmetli bulunmamakta. Çocuklar sıra sıra bu işlerle ilgilenerek, sorumluluk duygularını kazanıyorlar. Tüm ülkede aynı sistem uygulandığı için ailelerin bu durumdan şikâyet etmesi söz konusu değil. Yani sistemin en büyük özelliği eşitliktir.
  • Günlük ortalama ders saati 4 olan Finlandiya, zamanı etkili kullanarak öğrencilere az ve öz bilgi öğretmeyi başarıyor. İşte tüm bu özellikler Finlandiya Eğitim Modelini alanında eşsiz kılmakta. Çocukları sıkmadan ve minimum sınav stresi yaşatarak doğru bir eğitim modeli olarak, Finlandiya modeli araştırmalara konu olmuştur.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.