2016 En Tehlikeli Meslekler Hangileridir?

0

Birçok insan, iş koşullarından veya aylık kazancından şikâyet eder. Oysa her mesleğin kendine has avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bazı meslekler bilek gücüne dayanırken, bazı meslekler ise beyni zorlar. Fakat hayati tehlikeye rağmen yapılan meslekler vardır. Bu mesleklerde her an dikkat gerekir. Yapılan ufak hatalar, hayatın sona ermesine neden olur.

  1. Askerlik

Ülkemizde en tehlikeli meslek hiç şüphesiz askerliktir. Her Türk genci, 20 yaşına girdiği anda askere alınır. Fakat askerlik sonrasında meslek olarak erbaş veya uzman erbaş olarak kalanlar mevcuttur. Mesleki kazalar neticesinde en büyük kayıplar veya yaralanmalar askerlerden verilir.

  1. Polislik

Yine asker gibi hayati tehlikenin en yoğun olduğu meslek polisliktir. Terörle mücadele, narkotik veya bomba imha branşları, oldukça fazla şehit vermemize neden olur. Ülkemizde, başka iş bulamadığı için mecburen polis olmaya karar verenlerin yanında, küçük yaşlardan itibaren polis olma hayali kuran gençlerde mevcuttur.

  1. Madencilik

Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde, halen madenciler için yeterli önlem alınmamıştır. Yerin derinliklerinde, zifiri karanlıkta çalışan madenciler, en ufak bir aksaklıkta çaresiz kalır. En sık iş kayıpları verilen meslekler arasında madenciler ilk sıralarda yer almaktadır.

  1. İtfaiyecilik

Yine gençlerin hayallerini süsleyen, oldukça gösterişli bir meslektir itfaiyecilik. Çıkan yangınlardan insanları veya eşyaları kurtarmakla görevli olan itfaiyeciler için; yanma, zehirlenme gibi tehlikeler her zaman mevcuttur. Her ne kadar özel giysiler ile çalışılsa da her yıl onlarca itfaiyeci kayıpları yaşanır.

  1. Taksicilik

Özellikle metropol şehirlerde, taksicilerin kazancı yüksek ama tehlikesi boldur. Çünkü kalabalık şehirlerde gece verilen hizmet, taksici cinayetlerini veya gasplarını artırmaktadır. Uykusuzluk, yorgunluk nedeni ile yaşanan kazalar ise taksicilerin ne zor şartlarda çalıştığını gösterir.

  1. Dağ Rehberleri

Dağcılık sporu, bazı insanlar için zevktir. Fakat amatör dağcılara yol gösteren rehberlerin işi oldukça zor olur. Özellikle Kış aylarında sarp kayalıklara tırmanmak, hayati tehlike yaratan ve birçok kazaya neden olan durumdur.

  1. İnşaat İşçileri

Ülkemiz inşaatlarda iş kazalarının sık yaşandığı ülkeler arasında yer alır. Yüksek inşaatlarda çalışan işçiler, yeterli önlem alınmadan her gün risk altında görev yapar. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın