Devlet Destekli Ev Almak İçin Devlet Destekli Konut Kredisi

0

Ülkemizde krediler konusunda gelişmeler yaşanmaya devam etmektedir. Açıklanan son ekonomik paketin içeriğinde yer alan devlet destekli konut kredisi gündemdeki yerini koruyor. Bu noktada devlet destekli konut kredisi nedir sorusunun cevabı önem kazanmaktadır. Evi olmayanları ilgilendiren bu konu son derece önemlidir.

Devlet Destekli Konut Kredisi Alma Şartları

Son dönemlerde devlet destekli konut kredisi nedir sorusu çeşitli yerlerde gündeme taşınmaktadır. Öncelikle bu krediden adına evi olmayan Türk vatandaşları faydalanacaktır. Yani, bu kredi ilk kez ev alacaklara yönelik olarak çıkarılacaktır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli şartlar da bulunmaktadır.

Devlet destekli konut kredisi almayı düşünen ve ilk kez ev alacak kişiler konut hesabı açtırmalıdır. Bu konut hesabına en az 3 yıl boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapanlara devlet tarafından 15 bin TL’ye kadar destek sağlanacak. Yani, açtırdığı konut hesabına düzenli ödeme yapacak olan kişiler ev almayı düşündüğünde kendi paralarının yanı sıra 15 bin TL’ye kadar da devlet desteği alabilecek.

İlginizi Çekebilir:  2022 Eylül Ev Kredisi Faiz Oranları

Devlet destekli konut kredisi nedir sorusunun cevabı bu şekildedir ancak dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da konut hesabına aylık ödeme en az 250 TL en fazla 2500 TL olacağıdır. Ayrıca ödemeler, aylık ya da 3 aylık şekilde düzenli olarak yapılmalıdır. Bunun yanı sıra devlet desteğinin alınması için alınacak konut tutarının en az %25’lik kısmı peşin olarak yatırılmalıdır.

Devlet destekli konut kredisi almak isteyenlerin üzerine tapulu herhangi bir evi varsa başvuru reddedilmektedir. Bunun yanı sıra aileler çocukları adına konut kredisi hesabı açabilecek. Hesap ise, TL cinsinden mevduat ya da katılım fonu hesabı olarak açılacaktır. Tüm bu şartlar yerine getirildiğinde devlet desteği alarak ev sahibi olunmaktadır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın