Kredi İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

0

Nakit ihtiyacı bulunan kişiler bunu bankalardan kredi çekerek çözmektedir. Ülkemizde hizmet veren bankalar kredi başvurularını değerlendirirken çeşitli kriterleri göz önüne almaktadır. Bunlardan en önemlisi ise kredi notudur. Bu konuyla ilgili kredi notum kaç olmalı sorusu sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Kredi Notunun Karşılıkları Nelerdir?

Ülkemizde Findeks tarafından belirlenen kredi notu çeşitli kriterler göz önüne alınarak hesaplanmaktadır. Bu notun karşılığında kredilerin onaylanıp onaylanmaması belirlenmektedir. Kredi notum kaç olmalı sorusunun cevabı olan not karşılıkları şu şekildedir:

0 ile 699 puan arası en riskli kesim

700 ile 1099 puan arası orta riskli kesim

1100 ile 1499 arası az riskli kesim

1500 ile 1699 arası iyi puana sahip kesim

1700 ile 1900 arası çok iyi puana sahip kesim

Kredi notu düşük olan kişilerin kredi talepleri genellikle reddedilmektedir. Bu nedenle kredi notunuzun en azından az riskli kesim olan 1100 puanın üzerinde olmalıdır. Ancak iyi ve üstü olması kredilerinizin daha kolay şekilde onaylanmasını sağlamaktadır. Yine de bu konunun tek başına kriter olmadığını belirtelim. Başvurularda gelir durumu, istenilen kredi miktarı, belgelerin eksiksiz olması gibi konular da son derece etkilidir.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notum kaç olmalı sorusunun yanıtını bulduktan sonra bu notun yükselmesi için hangi kriterlerin baz alındığının bilinmesi gerekmektedir. Findeks kredi notu belirlenirken kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, hesap durumu ve güncel borç durumu, yakın zamanda çekilen kredinin ödeme performansı, kredi kullanım yoğunluğu gibi konular etkili olmaktadır.

Kredi notunuzun yükselmesi için çektiğiniz kredileri zamanında geri ödemeniz ve kredi kartı ekstrelerinizin tamamını geri ödemeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde kredi notunuz yükselecek ve kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle kredi notu konusuna maksimum düzeyde özen göstermeniz gerekmektedir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın