İcrada Olanlar Kredi Çekebilir mi?

0

Ülkemizde son zamanlarda tefecilik işini yapanların sayısının arttığını görüyoruz. Ne yazık ki insanların icralık durumlarını fırsata çevirmek istiyorlar. Bu kişiler gelire sahip ancak kredi borcu veya kara listede olması sebebiyle kredi çekemiyor. Bunun yerine tefecilere gidip yüksek faiz oranıyla, bellli komisyonlarla, senet veya başka yöntemleri kullanarak kredi alıyor. Bunun ne kadar etik olduğu ise tartışılır.

Eğer bankaya kredi ya da kredi kartı borcunuz varsa ve ödemiyorsanız, banka gerekli uyarıları yaptıktan sonra borç sahibi olan kişi veya kefil olan kişiye yasal takip işlemi başlatmaktadır. Buna halk dilinde icralık durum denir. Aslında gerçek anlamda da bankanın başlatmış olduğu yasal takibin borcun ödenmemesi durumda icra ile sonuçlandığını söyleyebiliriz. Banka adına çalışan avukatlar icra müdürlüklerine ya da icra mahkemesine başvuruda bulunurlar ve bunun sonucunda kredi ya da kredi kartı sahibi kişi veya kefile icra emri gönderilir. Ödemediği takdirde de belli süre için mallara icra konmaktadır. Bu duruma sahip kişilerin çoğu yani icralık olan kişilere kredi verilmemektedir. Sebebi ise yapılan inceleme sonucunda kişinin borç ödemeye gücü yetmediği kanısına varılmasıdır. Bu yüzden bankalar bu kişilere kredi vermekten çekinir.

İcralık durumunuz varsa önce bankanızla iletişime geçin

Eğer çektiğiniz kredi ya da kredi kartınız yüzünden icra durumuna düştüyseniz, yapmanız gereken ilk şey, bankanız ile görüşmektir. Borcunuzu yapılandırmaya gidebilirsiniz. Borcunuzun vadesini artırabilir ve icralık durumdan kurtulabilirsiniz. Eğer borcunuz yeniden yapılandırılırsa icra emriniz kalkar ve icralık durumdan kurtulursunuz. Bu da icra durumunda kredi çekme işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler için bir çıkar yoldur.

Borç kapatma kredileri kullanın

Bunun yanı sıra borçlarınızı başka bir kredi ile uzun vadeye yayarak kapatabilirsiniz. Bu da icradan çıkmanızı sağlar. Bunun için ise bankalar güvence istemektedir. Kefil veya rehin vererek yeni kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version