Ana Sayfa Ekonomi Yüzde Yüz Konut Kredisi Kullanımı Arttı!

Yüzde Yüz Konut Kredisi Kullanımı Arttı!

-

Yeni bir eve sahip olmak gibi planlarınız var ancak elinizde bunun için yeterli nakit para mevcut değil. Kirada oturmak da istemiyorsunuz, kiraya vereceğim parayla yeni bir ev alırım diyorsanız, bankalar bunun için sizlere çeşitli konut kredileri sunmaktadır.  Çoğu ev sahibi olmak isteyen kişi evin bu bedeli için %100 kredi çekmek isterler. Bankalarla anlaşma yoluna giderek, evin tüm bedelini çektikleri kredi ile karşılamaya çalışırlar. %100 Konut Kredisi nasıl kullanılır?

Esasında hiçbir banka konut kredilerinde evin %100’ünü içeren kredi hizmeti sunmamaktadır. Mevzuata göre alınabilecek maksimum kredi tutarı, evin toplan değerinin %75’ine kadardır. Böyle bir durum söz konusu olunca da, almak istediğiniz evin bedelinin %75’i kadar bir tutarda kredi çekebiliyorsunuz. %100 konut kredisi nasıl kullanılır derseniz, bunun için birkaç farklı method uygulanmaktadır. Genellikle bankalar hali hazırla bulunan ipotek ettirebileceğiniz bir ev karşılığında, %100 Kredi verebilmektedir. Bu durum ise şöyle işlemektedir.

Almak istediğiniz ev 100.000 TL ancak %75 kadar kredi çekebildiğiniz için, üstünü eski evinizi ipotek ettirerek tamamlayabiliyorsunuz. Yani hem yeni eviniz üzerinden bir değer biçip kredi çekiyorsunuz hem de eski evinizi teminat göstererek, kalan tutarı oradan tamamlıyorsunuz. Böylece %100 kredi kullanabiliyorsunuz. Bu durumda ekstra masraflar da çıkabilmektedir. İki ev için ekspertiz değeri belirleneceği için, iki tane ekspertiz ücreti ödenecektir. Genel olarak kefil istenmemekle birlikte, banka tercih ederse kefil de isteyebilmektedir. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,262BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler