2016 Ev Fiyatları Düşecek mi?

0

Herkes bir gün ev sahibi olmak ister. Ev sahibi olmak isteyen çoğu kişi ise ev fiyatlarının istedikleri fiyatta olmasını ister. Ancak ne yazık ki böyle bir şey özellikle 2016 yılı ve ilerisi için mümkün değil. Çünkü gerek 2016 yılının başındaki  politik karmaşa ve seçimler nedeniyle durulan piyasanın seçim sonrası tekrar hareketlenmesi gerekse yapılan metro,avm,hastane ve köprü gibi yapılar nedeniyle bu mümkün olamamaktadır. 2016 ev fiyatları ne zaman düşer? Diye sorarsanız bu soruya şuan için verilebilecek tek cevap düşmeyecek olacaktır.

Belirsizliğin hala süregeldiği bu yılda temkini elden bırakmayan ve ev satın almak isteyenler bir süre daha konut fiyatlarının düşmesi için umutlanmamalılar. Yaz sezonun da yaklaşması ile konut fiyatları daha da çok artış göstermektedir. Bunun üzerine yükselen faiz oranları da bütün bunların cabası olmaktadır. Ev fiyatlarının yükselmesini ise kimse durduramamaktadır. Düşmek şöyle dursun daha da artış göstermektedir. Bunda kentsel dönüşümün de büyük bir etkisi olmaktadır. Kentsel dönüşüm nedeniyle arsa fiyatları ve tekrar yıkılıp yapılan konutların fiyatları artış göstermektedir. Ülkedeki yatırımların da bu yükselme de rol oynadığını belirtmiştik. Yeni yapılan metro, yol, hastane ve avmler dolayısıyla o bölgelere yapılan konutlar doğal olarak fiyat artışı yaşamaktadır. Bu binaların yapım süresi boyunca bu fiyat artışı da sürmektedir. KDV fiyatlarının ve vergilerin artması da konut fiyatlarını arttıran diğer etkenler arasında yer almaktadır. Ev almak isteyenler için fiyatın düşmesini beklemektense, daha da yükselmeden alınması en mantıklı karar olacaktır. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın