Ana Sayfa Birikim & Yatırım Devlet Tahvili ve Repo

Devlet Tahvili ve Repo

-

Yatırım aracı arayan kişilerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri de repodur. Repo, kısa vadeli getiriyi hedefleyen yatırım aracıdır. 80’li yılların sonundan itibaren kullanılmaya başlanan repo, kısa vadede kar hedefleyen kişiler için önemli bir alternatif olmaktadır. Repoyu yapan bankalar, repo yaptığı miktar kadar hazine bonosunu kasasında bulundurmalıdır. Bu konuyla ilgili doğru bilinen birçok yanlış vardır. Bu nedenle yatırımcılar yanlış bilgi edinmektedir.

Repo konusunda sıklıkla gündeme gelen sorulardan biri, devlet tahvili repo risklimidir sorusudur. Bu sorunun cevabını vermeden önce repo konusunda hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği anlaşılmalıdır. Getirisi kısa vadede olan repoların daha orta vade olan çeşitleri de bulunmaktadır.

Repolarda yatırım genellikle haftalık, iki haftalık, aylık ya da yıllık olarak gerçekleşmektedir. Bunu belirleyen ise reponun alındığı kurum ile çeşididir. Reponun tam tersi olan ters repo işlemi de mevcuttur. Tüm bu konularla ilgili profesyonel finansörler bulunmakta ve bu kişiler yatırımcıları yatırım konusunda piyasaya göre yönlendirmektedir.

Devlet Tahvili Repo Nedir?

Repo, kısa vadede gelir getiren bir konu olduğu için özellikle hızlı yatırım yapmak isteyenlere hitap etmektedir. Bu noktada devlet tahvili repo risklimidir sorusu gündeme gelse de öncelikle devlet tahvili repo nedir sorusuna cevap verilmelidir. Devlet tahvili, kazancını devlet garantisi altına almaya çalışan kişiler için son derece uygundur.

Devlet tahvili, hazinenin çıkarmış olduğu bir yıl ve daha uzun vadeli Türk Lirası ya da döviz cinsinden devlet iç borçlanma senetlerine verilen isimdir. Devlet bu tahvillerle birlikte yatırımcılara borçlanmakta ve nakit ihtiyacını karşılamaktadır. Sonrasında ise yatırımcılara kar oranı verilmektedir. Böylece parasını devlet tahviline yatıran kişiler 1 yılın ardından yatırdığı paradan önemli oranda gelir elde etme imkanı yakalamaktadır.

Devlet tahvili ile hazine bonosu genellikle karıştırılmaktadır. Devlet tahvilinde süre 1 yılın üzerindeyken, hazine bonolarında vade bir yıldan daha kısa süredir. Yani, kısa sürede kazanç sağlamak isteyenler hazine bonolarına yönlenmelidir. Daha orta vadede ve daha fazla gelir elde etmek isteyen yatırımcılar ise devlet tahvili almalıdır.

Devlet Tahvili Repo Güvenilir Mi?

Bankalardan ya da özel finans kuruluşlarından değil de devlet bankası aracılığıyla devlet tahvili repo alınması son derece güvenilirdir. Devlet tahvili repo risklimidir sorusunun cevabı güvenilir olmasıdır. Kazanç oranı diğer repo çeşitlerine göre daha durağan olsa da devlet güvencesi içerdiği unutulmamalıdır. Yani bu repo çeşidinde oranlar daha düşük olsa da kazanç sağlamdır ve risk bulunmamaktadır.

Repo konusunda yatırım yapmadan önce bu konuyla ilgili geniş bilgi almanızda fayda vardır. Eğer devlet tahvili repo alacaksanız devlet bankalarından gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu tarz repolara internet şubesinden de başvurabilirsiniz. Yine de şubeye giderek bu konu hakkında geniş bilgi sahibi olmanız ve bu şekilde yatırım yapmanız daha doğru olacaktır.

1 adet yorum var, sen de görüşlerini yaz!

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,334BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
28TakipçilerTakip Et
2,401TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler