Konut Kredisi Ekspertiz Değerleri

Google Haberlere Abone Ol:

Günümüz koşullarında artık ev almak bir külfet haline geldi. Ev sahibi olabilmek için artık peşin paradan ziyade kredilerin revaçta olduğu bu dönemde, ekstra masraflar da beraberinde gelmektedir. Sadece evin değeriyle bu işten kurtulmak pek mümkün değil ne yazık ki. Nakit olarak ev satın almak mümkün olabilmektedir ancak herkesin böyle bir nakit akışı sağlayabilmesi pek mümkün değildir. Bunun için bankalar, ev sahibi olmak isteyen kişilere satın almak istediği evin belirli bir yüzdesi oranında kredi sağlamaktadır.

Konut kredisi çekmenin de bazı sıkıntıları olmaktadır. Bunlardan ilki konut kredisi ekspertiz değerleridir. Konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlara bankalar, ancak satın almak istediğiniz evin %75’i kadar bir ekspertiz değer verebilmektedir. Yani alacağınız ev, 100.000 TL ise banka size bunun 75.000 TL’lik tutarını kredi olarak verebilmektedir.

Ancak kalan 25.000 TL’lik kısmı siz tamamlamalısınız. Bunun yanı sıra ekstra masraflar da sizi bekliyor olacaktır. Ekspertiz masrafı olarak bankanın sizden tahsil edeceği tutarlar vardır. 100.000 TL için banka sizden yaklaşık 10.000 TL gibi bir tutar tahsil edecektir. Emlakçı aracılığıyla gerçekleştirilen alımlarda, emlakçı komisyonu da buna dahildir. Ekstra olarak tapu harcı, tapu masrafı vb. masrafların da sizin tarafınızdan karşılanması gerekmektedir.

Bazı bankalar konut kredisi ekspertiz değerlerini daha düşük de tutabilmektedir. Bu değerler bankaların insiyatiflerine göre değişiklik göstermektedir. %50 gibi bir ekspertiz değeri ile karşılaşabilirsiniz. Kendi üzerinize başka bir eviniz var ise onu ipotek ettirmeniz durumunda ise %100 konut kredisi de kullanarak ekspertiz değerinin kalan %25’lik kısmını böyle kapatabilirsiniz.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…