Değişken Faizli Kredi

Ev almak istediğinizde bankalardan kredi alarak, satın almak istediğiniz evi daha rahat almak istersiniz. Bu gibi durumlarda ise her banka için kredi şartlarını değerlendirirsiniz. Bankalar sizin durumunuza göre çeşitli mortgage kredileri sunarak kredi çekmenizi sağlarlar.  Konut alırken çekeceğiniz kredi için faizlerin iki türlü durumu söz konusudur. Bunlardan bir tanesi sabit faizli olmasıdır ya da değişken faizli olmasıdır. Sabi faizli, isminden de anlaşıldığı üzere aylık ödemelerin sabit bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Peki değişken faizli kredi nedir?

Sabit faizli konut kredisi anlaşmalarında, ilk başta anlaştığınız faiz oranı tüm geri ödeme süresince aynı kalır. Yani aylık ödemeleriniz hep aynı tutarda kalacaktır. Eğer konut krediniz süresince piyasada faiz oranları yükselme yoluna giderse, siz düşük faizli bir kredi kullanıyorsanız kârda olacaksınızdır. Eğer piyasada konut faizleri düşerse bu sefer siz zararlı bir konuma düşeceksinizdir. Ama bu yine bir problem oluşturmayın kredi yapılandırma ile düzeltilebilen bir durumdur.

Değişken faizli kredi de işler biraz daha değişik bir hal almaktadır. Değişken faizli bir kredi çektiğinizde ilk anlaşma sırasında konut kredinizin faizi TÜFE değerlerine bağlı olarak her yıl ya da ayda belirli periyotlarla ayarlanmaktadır. Bu durumda konut kredisi kullanırken TÜFE düşer ise, kredi faiziniz de bir o kadar düşecektir. Eğer TÜFE’nin artması söz konusu olursa kredi faiziniz de artış gösterecektir. Değişken faizli krediler daha yüksek faiz oranlarına sahip olduğu için ve belirsizlik hakim olduğu için tüketiciler tarafından da pek tercih edilmemektedir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.