İpotekteki Ev İçin Tekrar Kredi Alınabilir mi?

0

İpotekteki Ev İçin Tekrar Kredi Alınabilir mi?

Hala kredi borcu olan gayrimenkul, 2.dereceden ipotekle yeni bir kredide kullanılabilmektedir. Fakat bankalar genellikle bu işe sıcak bakmazlar.

Gayrimenkul ipoteği olan ihtiyaç kredilerinde bankalar ipotek olarak gayrimenkulü almaktadır ve eksper değerinden %50 oranında miktara kadar kredi vermektedirler. Kredi borcunu öderken 2. Bir ipotek yaptırarak aynı gayrimenkul üzerinden kredi alabilirsiniz. Aranan şart ise kredilerin düzenli bir şekilde ödenebileceğiniz gösteren bir gelir beyanıdır.

Ancak yine de bankaların bu işe sıcak baktığını söyleyemeyiz. Kredi alanların borcunu ödeyemediği durumda bu işlemi yapmak isteyeceği düşünüldüğünde pek de akıl karı olarak görülmez. Bankalar tarafından pek sık onaylanmaz.

İpotekli eve ikinci ipotekle kredi alma işlemi mümkün olduğu gibi bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Yani bankalarla görüşerek size uygun imkanı sunanlarla anlaşabilirsiniz.

İpotekli Ev İçin Yeni Kredi Neye Göre Verilmektedir?

Yazımızda önceden de belirttiğimiz gibi yapılması gereken ilk şey bankaya kredilerin düzenli ödenebileceğine dair bir gelir beyannamesi sunulmasıdır. Bankalar, bu işleme çok temkinli yaklaşmaktadır. Çünkü kredi borcunu ödeyemeyen bireylerin karışıklık oluşturması çok olasıdır.

İpotekli Ev Satılabilir mi?

İpotekli eve ikinci ipotekle kredi alma işleminin bankalar tarafından pek onaylanan bir işlem olmamasının yanı sıra bankalar ilk önce ipotekli kredi borcunuzu tahsil etmeye çabalar. Yani ipotekli evinizi satıp borcunuzu kapatmanız bankaların önceliğidir.

Aynı eve ikinci bir ipotekle ev satın alma işlemi için de bankaları kredi işlemi için ikna etmeniz gerekmektedir. Bankalar güvenilir bir kaynaktan gelen gelir beyannamesi ile bu işlemi onaylayabilmektedirler.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın