Kredi Masrafları Ne Kadar?

0

Geçmişten günümüze ekonomik sektör ve finans sektörü büyük değişikliklerle büyük gelişmeler göstermiştir. Bu büyük gelişmeler ve büyük değişmelerin en büyük sebebi kuşkusuz bankalardır. Bu iki kavramı en üst düzeye taşıyarak her bireye ve kuruma çok sayıda hizmet kanalı sağlamıştır. Sağladığı hizmet kanallarıyla hem bireylerin ve kurumların ihtiyaçları karşılanmış hem de finans yatırımcıların ihtiyaçları karşılanmıştır. Bu ihtiyaçları karşılamanın en iyi yolu ise kredilerdir. Krediler ise en etkin şekilde bankalardan sağlanmaktadır. Bankadan sağlanan kredilerle günümüzde birçok gereklilik yerine getirilebilmektedir.

Bankalardan sağlanan bu kredileri alırken tüketiciler ilk olarak bu kredilerin kendilerine doğuracakları masrafları ve faizleri hesaplamaktadırlar. Bu hesaplamalara göre kendilerine en uygun krediyi seçerek, ihtiyaçlarını gidermektedirler. Her kredi tipi ve her bankanın sağladığı kredi çeşitli kriterlerden dolayı farklılık göstermektedir. Her banka ayrı faiz oranları ve ayrı masraflar içeren kredi ürünleri sunmaktadır. Tüketicinin bu noktada aklına gelen sorular; Şu banka ne kadar faiz istiyor? Kredi masrafları ne kadar tutar?

İlginizi Çekebilir:  2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Ekim)

Kredi masraflarının değişiklik göstermektedir, Kredi masrafları, kredi türlerine göre de değişebilmektedir. Müşteriler genellikle dört ana krediden faydalanmaktadır. Bu krediler; ihtiyaç kredileri, konut kredileri, taşıt kredileri, kobi krediler.

Bunun dışında ticari ve kurumsal krediler de yer almaktadır ancak en çok rağbet gören krediler bunlardır. Bankalardan ihtiyaç kredisi kullanırken genelde KKDF ve BSMV vergileri tahsil edilir. Bu vergiler bazen kredinize dahilken bazen dahil tutulmamaktadır. KKDF vergi oranı, kredi faiz oranının %15’i kadarını oluşturmaktadır. BSMV oranı ise, kredi faiz oranının %5’ini oluşturuyor. Bütün bunlara ek olarak ise kredi tahsis ücretleri alınmaktadır. Kanunlarca da belirlenmiş olan kredi tahsis ücreti, çekilen kredi tutarının binde 5’i kadar tahsil edilmektedir.

Bazı kredi türlerinde bu ücretler sizden istenmemektedir. Ancak buna ek olarak faiz oranları daha yüksek bir orana sahip olabilir. Yani banka sizden herhangi bir masraf talep etmiyor olabilir ancak bunu bir şekilde faiz oranına yansıtarak, bu ücreti oradan tahsil edebilmektedir. Bütün bunlara ek olarak konut kredilerinde ekspertiz ücretleri de talep edilebilmektedir. Krediye göre değişiklik gösteren hayat sigortası, konut sigortası gibi ek ücretler de talep edilebilmektedir. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın