Ana SayfaEkonomiEv Kredilerinde Son Durum

Ev Kredilerinde Son Durum
E

-

Artan mimari yapılar sonucunda (buna köprü,avm,hastane yapımları dahil) ev alımlarında da bir artış söz konusu olmaya başlamıştır. Artan kiralar ve değişen ekonomik dünya neticesinde, insanlar artık kendilerine ait bir şeyler olsun istemektedirler. Bu kimi zaman yatırım kimi zaman kendileri için giriştikleri bir yoldur. Bu girişimlerde kendilerine çeşitli destekler aramaktadırlar. Özellikle konutlara yönelik talebin artmasıyla, konut fiyatlarında da büyük bir artış söz konusuydu. Bu artış nedeniyle alım gücü zayıflayan bireylere yardımcı olmak amacıyla hem devlet eli hem de finansal kurumların başını çeken bankalar bazı düzenlemeler yaptılar.

Ev kredilerinde son durum tüketicileri biraz da olsa rahatlatacak cinsten. Bankalar bir miktar dahi olsa konut kredilerinde düşüşe geçebileceklerinin sinyallerini vermiş durumda. Rekabetin arttığı bu kredi de faiz oranları biraz gevşeme gösterebilir ve tüketiciye rahat bir nefes aldırabilir. Küresel çapta bol ve ucuz paranın dönmesi devam ederse, enflasyon oranlarında da bir artış olmaması görülebilir. Düşen enflasyon oranları petrol fiyatlarını da etkileyebilir ve o kesimde de bir düşüş yaşanabilir.

Yaşanabilecek bu fiyat düşüşleri ve enflasyon baskısının azalması risk alma durumunu da arttırabilir ve Türkiye’ye yönelik yatırımları arttırabilir. Sermaye girişlerinin artması, hisse senetlerinin rağbet görmesi ve Türk Lirası’na dair yabancı alımların güçlenmesi ile faiz oranları da düşüş yaşayarak daha kazançlı bir ekonomik ortam oluşabilir. Bütün bunların nihayetinde bu kredi düşüşlerinin yaşanması ev kredilerindeki son durumu etkileyerek, tüketicinin ev kredilerine olan eğilimini arttırabilir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol