PayPal Neden Kapanıyor?

Google Haberlere Abone Ol:

Ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan, online bankacılık sistemlerinden bir tanesi olan PayPal, BDDK’ın yaptığı açıklama ile kanunlara uymadığı gerekçesi ile lisansı sona erdiriliyor. Özellikle ülkemizde yoğun bir şekilde kullanılan, online bankacılık sistemlerinden bir tanesi olan PayPal, geçtiğimiz günlerde kendi sitesinden bir duyuru ile kullanıcılarını üzdü.

Kendi sitesinden yaptığı açıklamaya göre bankacılık denetleme kurumunun, kendilerine lisansa vermediğini ve dolayısı ile ülkemizdeki faaliyetlerine son verdiklerini açıkladı. Açıklamada ayrıca, önümüzdeki günlerde lisans alım çabalarının devam edeceğini ve ülkemizde tekrar hizmet vermeyi amaçladıklarını da açıkladı.

 BDDK başkanı Mehmet Ali Akben’in yaptığı açıklamaya göre, PayPal’ın ülkemizdeki faaliyetleri durduruldu. Gerekçe olarak, ülke kanunlarına uymadığı açıklaması yapıldı.

PayPal uzun yıllardan beri, yurtdışı kaynaklı iş yapan birçok kişinin kullandığı, online bankacılık hizmeti oldu. Özellikle yurtdışından internet üzerinden iş yapan birçok kişi, kazandıkları paraları, PayPal üzerinden, kendi banka hesaplarına transfer ediyorlardı.

Birçok yabancı ülkede de faaliyetlerini sürdüren banka, uluslar arası bir banka konumunda yer alıyor.

Firmanın Ülkemizde Faaliyetleri Neden Durduruldu?

PayPal geçtiğimiz günlerde, lisans yenileme işlemleri için BDDK kurumuna başvurdu. Ancak BDDK tarafından lisans başvurusu reddedildi. Gerekçe olarak, şirketin ülkemizde herhangi bir şubesinin bulunmaması gösterildi.

Sistemin fiziki olarak ülkemizde herhangi bir yapılanması veya çalışması bulunmuyordu. PayPal şirketinden yapılan açıklamada ise, şirketlerinin böyle bir politikası olmadığı belirtildi. BDDK kurumunun, ülkemizde de şirketin ofisinin bulunmasını istediği ancak PayPal firmasının bunu reddettiği, gelen haberler arasında yer alıyor.

Ayrıca haberin ayrıntılarında; şirketin corss border yani sınır ötesi faaliyet sistemi ile de başvuracağı belirtilmiş, ancak bu duruma da olumsuz yanıt alındı.

Ülkede Bir Ofisin Olması Neden Bu Kadar Önemli?

Ülkemizde şu anda, halihazırda birçok yurtdışı kaynaklı firma bulunuyor. Bu firmaların, temsilcilikleri aracılığı ile işlem yapılabiliyor. Ülkemiz kanunlarının mevzuatlarına bağlı olarak çalışan firmalarda herhangi bir anlaşmazlıklarda, ülke kanunlarına göre işlem yapılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda bu durum ile ilgili birçok olumsuzluklar yaşandı. Yurtdışı kaynaklı firmalar ile iş yapan vatandaşlar, mağduriyetlerini gidermek için herhangi bir muhatap bulamıyorlardı. Ayrıca, verdikleri paraları da geri alamıyorlardı. Bu durumun önüne geçmek için, yasal mevzuat çerçevesinde, yabancı kökenli hiçbir kuruma ayrıcalık tanınmıyor.

Bu durumun en canlı örneğini, PayPal firmasında gördük. Yurtdışı kaynaklı yapılan işlemlerde, suistimalleri engellemek ve vatandaşların mağdur olmalarının önüne geçmek için kurum böyle bir karar aldı.

Kurumun aldığı karara göre, PayPal firması 6 hazirandan itibaren geçerli olmak üzere, artık ülkemizde faaliyet gösteremeyecek. Açıklamanın bir benzerini PayPal firması, kendi sitesinde de yayınladı.

PayPal müşterilerinin durumdan ötürü mağdur olmamaları için, bu tarihe kadar hesapta kalan paralarını çekmeleri ya da kendi hesaplarına aktarmaları gerekiyor.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Her ne kadar ülkemizde oldukça popüler ve bilinir bir firma olmasına rağmen, PayPal benzeri birçok online hizmet veren banka bulunuyor. Kullanım oranı, PayPal kadar olmasa da oldukça yayın bir durumdadır. Online sistemi ile çalışan bazı bankalar; Payza, Paytoo ve diğer yurtdışı kaynaklı online bankalardan da yararlanılabiliyor.

6 haziran tarihinden itibaren şu anda ülkemizde faaliyet gösteren, yurtdışı kaynaklı online bankalardan işlemler yapılabilir. Ancak en bilinen online bankacılık kurumu olan PayPal’de hesabı kapananlar için süreç biraz zorlu olabilir. Sistemi iyi bilen kullanıcılar, yeni sisteme adapte olmakta biraz zorlanacaklar gibi görünüyor.  Sitemizde canlı imkb izleyebilirsiniz.

Bu durumda yeni sisteme kendi hesaplarını tanıtacaklar ve yeni sistemden, paralarını transfer etmeye çalışacaklar.

Kaynak: Ekonomide Bugün

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.