Ana SayfaEkonomiBankalar Katılım Bankasına Dönüşüyor

Bankalar Katılım Bankasına Dönüşüyor
B

-

Katılım Bankalarının Önemi Artıyor

Ülkemizde hizmet vermeye başlayan Arap kökenli katılım bankaları Kuveyttürk ve Albaraka Türk, özellikle muhafazakar kesim tarafından ilgiyle karşılandı. Durumun böyle olması her geçen gün katılım bankalarının sayısının artmasını sağladı. Öyle ki Vakıfbank ve Ziraat Bankası bile katılım şubeleri açtılar. Katılım Bankaları’nın işleyiş mantığında faizin olmaması, dindar kişilerin bu bankaları tercih etmelerini sağlıyor. Ziraat Katılım açılalı bir yıl olmamasına rağmen milyonlarca insanın bu bankadan hesap açtıkları biliniyor.

Katılım Bankalarının Normal Bankadan Farkları

Katılım bankalarında yer alan bazı özellikler, bu bankaların normal bankalara nazaran daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Katılım bankalarında kesinlikle faiz bulunmuyor, kredi kartları, aldığınız kredilerin üzerine faiz koyulmuyor. Bu bankalar kâr payı sistemiyle çalışıyor. Bu şu şekilde açıklanabilir, bir aracın değeri 1. Yılda 12 bin lira ise o yıl aracın borcunun yarısını ödemek için 6 bin lira ödemeniz gerekiyor. İkinci yıl aynı araç 14 bin lira değerine ulaştığı için ikinci yıl da 7 bin lira ödemeniz gerekiyor.
  • Katılım bankalarının sunduğu katılım hesapları sayesinde insanlar paralarını faize bulaştırmadan değerlendirebiliyorlar. Bazı katılım bankaları büyük bir hızla büyüdüğü için faizden alamayacağınız kadar büyük bir kâr payı alabiliyorsunuz.
  • Katılım bankalarının hiçbirinde standart ücretler bulunmuyor. EFT ücreti, havale ücreti, hesap işletim ücreti ya da kart aidatı gibi problemlerin olmaması bu bankaların daha değerli hale gelmelerini sağlıyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,251BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,413TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol