Bankalara Ödediğiniz Masrafları Geri Alabilirsiniz

0

Bankalarda Paranız Kalmasın

Ülkemizde yaklaşık 35 milyon kişi aktif olarak kredi kartı kullanıyor. Kredi kartı kullanan kişilerin çoğu bu kartlar için yıllık olarak aidat ödemek zorunda kalıyorlar. Oysa geçtiğimiz senenin sonunda alınan kararla bu ücretlerin tamamının haksız olduğu yasalaştırıldı. Yani, daha önceden bankaya ödediğiniz masrafların iadesini isteyebilirsiniz. Fakat birçok banka hesap işletim ücreti, kart aidatı gibi ücretleri almaya hakkı olmamasına rağmen bu ücretleri almaya devam ediyor. Bunun için tüketici hakları mahkemesine bir dilekçe vermeniz yeterli olacak.

Dosya Masrafı Geri Alınabiliyor

Herhangi bir avukatla küçük bir komisyon karşılığında anlaşarak dosya masrafı ve eksper ücreti gibi krediye ek olarak ödediğiniz ücretleri geri alabilirsiniz. Bunun için bir avukata vekalet vermeniz yeterli olacaktır, sadece birkaç hafta içinde işleminiz tamamlanır ve bankaya ödediğiniz ücretleri elden iade alabilirsiniz.

Bankalara Nasıl İtiraz Etmek Gerekiyor?

Bankalardan paranızı geri almak için şu aşamaları takip etmeniz gerekiyor:

  • Dosya masrafı ve eksper ücreti için sadece avukatla anlaşabilirsiniz, bu ücreti direkt olarak siz alamazsınız. Avukatlar bu işi 50 lira gibi bir ücretle yapıyor.
  • Hesap işletim ücreti ya da kart aidatını geri almak için 10 yıllı hesap detaylarınızı bir dilekçeye yazarak ödediğiniz tüm paraları bankadan geri talep etmeniz gerekiyor. Eğer banka bu talebinizi yerine getirmezse tüketici hakları heyetinde bu işi kesin olarak çözebilirsiniz.
  • Bankadan alamadığınız parayı tüketici hakları heyetine ekstreler şeklinde ispat etmeniz gerekiyor. Orada bulunan hazır dilekçeyi de doldurduktan sonra banka paranızı birkaç gün içinde iade ediyor. 
Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın