Ayrılan Krallık Dünya Ekonomisini Etkiledi!

0

 İngiltere’nin Ayrılışının Ardından Dünya Ekonomisi

İngitere’nin   Avrupa Birliğinden çıkması tüm dünyada derin yankılar uyandırırken, dünya ekonomisinde de değişimlere sebep oldu. İşte ayrılan krallığın dünya ekonomisine etkileri…

İngiltere’nin Avrupa Birliği referandumu ‘British Exit‘ten ayrılık  kararı çıkmasıyla dünya yeni bir döneme uyandı.  Oylamanın yapıldığı günlerde neredeyse tüm ülke piyasaları etkilenmişti . Türkiye’de dolar 2.84 olmuştu ve Borsa İstanbul yükselmişti. Fakat sonucun açıklanmasıyla her şey tersine döndü. Avrupa borsaları açılışlarını yüzde 10 kayıpla yaptı. Ayrılık kararının ardından yaşanan değişimlere şu şekilde örnek gösterebiliriz: Dolar her yerde güçlendi hatta Türk Lirası karşısında 3 lirayı aştı, altının ons fiyatı fırladı, Türkiye serbest piyasada gram altın 130 liraya ulaştı. Sterlin dolar karşısında 1.32ye geriledi, euro dolar paritesi ise 1.09a düştü.

Geçen yıl 10.6 milyar dolarlık ihracat yaptığımız İngiltere 2. En büyük ihracat pazarımız ve dış ticaret hacmimiz 16 milyar dolar. Bu durum karşısında Türkiye ihracatı da olumsuz etkilenecek gibi görünüyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonucunda İngiltere’nin Gümrük Birliği’nden çıkarılması ile birlikte Türkiye ile İngiltere arasındaki gümrük duvarları yeniden yükselişe geçebilir”.

Türkiye’nin  İngiltere’ye yaptığı ihracat maddeleri ve oranları şu şekilde:  Hazır giyim; yüzde 13, yıllık 2.2 milyar dolar. Beyaz eşya yüzde 16lık pay ve 410 milyar dolar. Otomotiv 2.6 milyar dolarlık ihracat.

Türk bakanlardan bazıları konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde açıkladı. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli: “Avrupa Birliği’nin dağılma süreciyle birlikte, gemiyi ilk terk eden ülke İngiltere oldu” ifadesinde bulundu. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: “Avrupa’nın ‘birliği’ dağılıyor. İlk ayrılık İngiltere’den geldi. Görünen o ki kopuşlar devam edecek gibi. Bunun en büyük nedeni AB’nin, ortaya koyduğu değerlerden sapmasıdır”.

Brexit sonrası en güvenilir yatırım aracı ise dolar olarak görülüyor. Çünkü dolar dün tüm para birimleri arasında yüzde 3-8 arasında değer kazandı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın