Altın Fiyatını İngiltere Arttırdı

0

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden Ayrılması Altın Yatırımcısını Sevindirdi

Haziran seçimlerinden sonra değer kaybeden Türk Lirası nedeniyle birçok kişi parasını dövize ya da altına çevirdi. Böylece paranın değer kaybetmesi ve azalması engellenmiş oldu. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması, düşmekte olan altın fiyatlarının tavana çıkmasına neden oldu. Uzmanlar elinde altın olan kişilerin, bunları bozdurmak için birkaç hafta daha beklemeleri gerektiğini düşünüyor. Altın piyasasındaki hareketlilik en az 1 ay sonra normale dönecek.

Kuyumcular Satışı Durdurdu

Altın fiyatlarındaki anormal yükseliş kuyumcuları da etkiledi. Bazı kuyumcular satmak istediği halde müşteri bulamazken, bazı kuyumcular ise çeyrek altın satmamaya başladı. Sadece el işçiliği bulunan ürünler aktif olarak satılıyor. Zaten artan altın fiyatları nedeniyle halk da altın almaya yanaşmıyor. Fakat birçok kişi bayramdan sonra altın almak zorunda kalacak. Çünkü geleneğimizin önemli bir parçası olan düğünlerin tam sezonu ilerleyen günlerde açılmış olacak.

Çeyrek Altın 200 Lirayı Geçti

Uzunca bir süre 160 lira dolaylarında seyreden ve daha sonra 180 liraya kadar yükselen çeyrek altında herhangi bir hareketlilik bulunmuyordu. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkacağı dedikodusuyla çeyrek altın bir anda 198 liraya kadar çıktı. Bununla da kalmayan çeyrek altın İngiltere referandumu sonucunda 210 liraya kadar yükseldi. Bu 30 liralık yükseliş yatırımcıları sevindirirken altın almak isteyen kişileri üzdü. Altının uzun bir süre fiyatının düşmemesi bekleniyor. 1 ay sonra altının fiyatları normale dönmeye başlayacak, yatırımcıların dikkatli olmaları gerekiyor. 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version