Öğretmen Atamaları Devlet Bütçesini Zorluyor

0

Öğretmen Atamaları Ertelendi

2016 yılında kalkınma ve terör konularına çok fazla harcama yapan devlet, öğretmen atamaları konusunda yeni bir karar aldı ve atamaları artık Şubat ayında yapmaya karar verdi. Buna göre artık geleneksel hale gelen Ağustos atamaları kaldırılmış oldu. Şubat ayında atanacak öğretmenler, eğitim öğretim yılı sonun kadar stajyer öğretmen olarak derse girecekler. Bu öğretmenler daha sonra kadroya alınacak ve standart öğretmen maaşı alacak. Bu yıl öğretmen atamalarının ani bir kararla Şubat’a çekilmesi, devlet bütçesinin zorlandığı iddaalarını da beraberinde getirdi. Zira her yıl 40 bin öğretmen ataması demek, her ay en az 100 milyon lira ödeme yapmak anlamına geliyor. Yaklaşık 800 bin öğretmen bulunduğu hesap edilirse bu miktar daha da artıyor. Şubat ayında birçok öğretmen sözleşmeli olarak alınacak. Hatta artık sözleşmeli öğretmenler 5 yıl görev yaptıktan sonra kadroya alınabilecekler.

Atanamayan Öğretmenler İçin Farklı İş Kapıları Açıldı

Branşlarında yığılma olduğu için atanamayan öğretmenlere iki müjde birden geldi. Buna göre atanamayan öğretmenler hem Maarif Vakfı bünyesinde hem de Suriyeli çocukların eğitiminde rol alacak. Suriyeli sığınmacıların yoğun olduğu İstanbul, Ankara ve Gaziantep gibi yerlerde öğretmen alınıyor. Suriyeli öğrenciler için alınan bu öğretmenlere tam 2,500 lira net maaş ödemesi yapılacak. Fakat öğretmenler sözleşmeli olarak alınacak. Atanamayan öğretmenlerin değerlendirebilecekleri diğer iş ise Maarif Vakıfları. Yurtdışında eğitim veren okullara öğretmen aranıyor. Maarif Vakfı bünyesinde çalışacak olan bu öğretmenler 2,600 lira maaş alacaklar ve sözleşmeli olarak iş yapacaklar. Yurtdışında daha önce görev alan öğretmenlerin önceliği bulunuyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın