Öğretmen Atamaları Devlet Bütçesini Zorluyor

Google Haberlere Abone Ol:

Öğretmen Atamaları Ertelendi

2016 yılında kalkınma ve terör konularına çok fazla harcama yapan devlet, öğretmen atamaları konusunda yeni bir karar aldı ve atamaları artık Şubat ayında yapmaya karar verdi. Buna göre artık geleneksel hale gelen Ağustos atamaları kaldırılmış oldu. Şubat ayında atanacak öğretmenler, eğitim öğretim yılı sonun kadar stajyer öğretmen olarak derse girecekler. Bu öğretmenler daha sonra kadroya alınacak ve standart öğretmen maaşı alacak. Bu yıl öğretmen atamalarının ani bir kararla Şubat’a çekilmesi, devlet bütçesinin zorlandığı iddaalarını da beraberinde getirdi. Zira her yıl 40 bin öğretmen ataması demek, her ay en az 100 milyon lira ödeme yapmak anlamına geliyor. Yaklaşık 800 bin öğretmen bulunduğu hesap edilirse bu miktar daha da artıyor. Şubat ayında birçok öğretmen sözleşmeli olarak alınacak. Hatta artık sözleşmeli öğretmenler 5 yıl görev yaptıktan sonra kadroya alınabilecekler.

Atanamayan Öğretmenler İçin Farklı İş Kapıları Açıldı

Branşlarında yığılma olduğu için atanamayan öğretmenlere iki müjde birden geldi. Buna göre atanamayan öğretmenler hem Maarif Vakfı bünyesinde hem de Suriyeli çocukların eğitiminde rol alacak. Suriyeli sığınmacıların yoğun olduğu İstanbul, Ankara ve Gaziantep gibi yerlerde öğretmen alınıyor. Suriyeli öğrenciler için alınan bu öğretmenlere tam 2,500 lira net maaş ödemesi yapılacak. Fakat öğretmenler sözleşmeli olarak alınacak. Atanamayan öğretmenlerin değerlendirebilecekleri diğer iş ise Maarif Vakıfları. Yurtdışında eğitim veren okullara öğretmen aranıyor. Maarif Vakfı bünyesinde çalışacak olan bu öğretmenler 2,600 lira maaş alacaklar ve sözleşmeli olarak iş yapacaklar. Yurtdışında daha önce görev alan öğretmenlerin önceliği bulunuyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.