Konut Kredisi Faizlerinin Düşmesi Kredi Başvurularının Artmasını Sağladı

0

Konut Kredisi Faizleri Düşmeye Devam Ediyor

1,29’a kadar çıkan ve Nisan ayı konut satışlarını yüzde 10 azaltan konut kredisi faizleri nedeniyle birçok kişi ev satın alma hayallerinden vazgeçmek zorunda kalmıştı. Uzun süren çalışmalar sonucunda merkez bankası faiz kararını açıkladı ve faizlerde düşüş kararı aldı. Buna istinaden Denizbank ve Garanti gibi büyük bankalar hemen konut kredisi faizlerinde güncellemeye gittiler. Faizlerin düşmesiyle birlikte başlayan kredi rekabeti en çok vatandaşın işine yaradı. Çünkü 2 hafta önce 1,29 dolaylarında olan ve hiçbir bankanın indirim yapmadığı konut kredisi faizleri bugün 1,11’e kadar düştü. Buna göre 120 ay vadeli olmak üzere 100 bin lira kredi çeken bir vatandaşın 110 bin liraya yakın faiz tutarı ödemesi gerekiyordu. Oysa son güncellemelerle birlikte faiz tutarı 84 bin liraya kadar düştü.

Konut kredisi faizlerinin biraz daha düşmesi bekleniyor, çünkü bankalar, ortalama faiz oranının biraz üzerinde faiz oranı belirliyorlar. Birkaç banka faiz oranı konusunda yarışa giderse, diğer bankalar da bu furyaya uymak zorunda kalır. Öyle ki Denizbank ve Garanti Bankası’nın ilk hamleleri sonucunda diğer bankaların konut kredileri ilgi görmemeye başlamıştı.

Konut kredisindeki düşüş, emlak sektöründe yer alan Ramazan’a özel kampanyalar nedeniyle son bir haftada kredi çekmek için bankalara başvuru yapan kişi sayısı iki kat arttı. Emlak uzmanlarına göre Temmuz ayı içinde konut satışında büyük bir rekor kırılacak. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın