Gürcistan Arabaları Vergisiz Olarak Trafikte

0

Gürcistan Arabaları Revaçta

Ülkemizde 85 bin liraya satılan bir aracın Gürcistan’dan 20-25 bin liraya satın alınıyor olması, araç sahibi olmak isteyenleri bu yolu tercih etmelerine neden oldu. Fakat birçok kişi de bu uğurda dolandırıldı. Devletin bu konuda sert bir karar alması beklenirken herkes alınan kararla şok oldu. 6 ay olan yabancı araca verilen gün sayısı 2 yıla çıkarıldı. Bu karar sadece gümrük bölgesi dışındaki bölgeler için geçerli. Yani gümrük bölgesinde yer alan kişiler için süre hala 6 ay.

Gürcistan araçlardan vergi almıyor, bu nedenle araç fiyatları ülkemize nazaran yüzde altmış ile yüzde yetmiş beş arasında daha uygun. Gürcistan’da 6 ay ikamet eden ya da bu ülkeden oturma-çalışma izni alan kişiler araç alabiliyorlar. Her iki özelliği de taşımayan kişiler Gürcistan’daki akrabalarının üzerine araç alarak kendileri için vize çıkarıyorlar. Yerli araçlar için ödenen ÖTV ve KDV bu araçlar için ödenmediği için, yerli araç sahipleri bu konuya isyan ediyor.

Gürcistan’dan alınan arabalar için sigorta yaptırma zorunluluğu da bulunmuyor. Dileyen kişiler sigortasız olarak bu araçları kullanmaya devam ediyorlar. Fakat son dönemde bu durumun suistimal edildiği görülüyor. Gürcistan araba fiyatları sayesinde oldukça uygun fiyata araç satın alan kişiler aynı tip bir aracı buradan alarak parça değişimi yapıyorlar. Bu usulsüz yöntem hem ekonomiye hem de esnafa zarar veriyor. Devletin kısa süre içinde vergisiz olarak trafikte yer alan bu araçlar için bir karar vermesi bekleniyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın