Gürcistan Arabaları Vergisiz Olarak Trafikte

Google Haberlere Abone Ol:

Gürcistan Arabaları Revaçta

Ülkemizde 85 bin liraya satılan bir aracın Gürcistan’dan 20-25 bin liraya satın alınıyor olması, araç sahibi olmak isteyenleri bu yolu tercih etmelerine neden oldu. Fakat birçok kişi de bu uğurda dolandırıldı. Devletin bu konuda sert bir karar alması beklenirken herkes alınan kararla şok oldu. 6 ay olan yabancı araca verilen gün sayısı 2 yıla çıkarıldı. Bu karar sadece gümrük bölgesi dışındaki bölgeler için geçerli. Yani gümrük bölgesinde yer alan kişiler için süre hala 6 ay.

Gürcistan araçlardan vergi almıyor, bu nedenle araç fiyatları ülkemize nazaran yüzde altmış ile yüzde yetmiş beş arasında daha uygun. Gürcistan’da 6 ay ikamet eden ya da bu ülkeden oturma-çalışma izni alan kişiler araç alabiliyorlar. Her iki özelliği de taşımayan kişiler Gürcistan’daki akrabalarının üzerine araç alarak kendileri için vize çıkarıyorlar. Yerli araçlar için ödenen ÖTV ve KDV bu araçlar için ödenmediği için, yerli araç sahipleri bu konuya isyan ediyor.

Gürcistan’dan alınan arabalar için sigorta yaptırma zorunluluğu da bulunmuyor. Dileyen kişiler sigortasız olarak bu araçları kullanmaya devam ediyorlar. Fakat son dönemde bu durumun suistimal edildiği görülüyor. Gürcistan araba fiyatları sayesinde oldukça uygun fiyata araç satın alan kişiler aynı tip bir aracı buradan alarak parça değişimi yapıyorlar. Bu usulsüz yöntem hem ekonomiye hem de esnafa zarar veriyor. Devletin kısa süre içinde vergisiz olarak trafikte yer alan bu araçlar için bir karar vermesi bekleniyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.