İngiltere’nin Kredi Notu Düşürüldü

0

AA’ya Düştü

Fitch Ratings İngiltere’nin kredi notunu AA+’dan AA’ya düşürdü ve not görünümünü negatif olarak belirledi. Bu kararda ise İngiltere’nin Brexit kararının etkili olduğu açıklandı. Avrupa Birliğinden ayrılacak olan İngiltere’de ekonomik büyümenin yavaşlayacağı, siyasal süreklilik ve kamu finansmanının da bu karardan olumsuz etkileneceği belirtiliyor.

Referandum sonrasında Avrupa Birliğinden ayrılma kararı alan İngiltere’de Başbakan David Cameron ise Ekim ayında istifa edip görevini bırakacağını açıklamıştı. Bununda ülkedeki belirsizliği artırdığı bildirildi. Ayrıca açıklamada İskoçya’nın İngiltere geneli aksine Avrupa Birliğinde kalmak istemesi onların ikinci bir bağımsızlık referandumu yapmasını muhtemel bir seçenek yaptığı belirtildi. Buda kredi notunun düşürülmesinde etkili olan bir başka faktör.

Büyüme Beklentileri Düşürüldü       

Brexit İngiltere üzerinde büyük bir belirsizliğe yol açtı. Bunun yüzünden de ülkenin bu yılki büyüme beklentileri yüzde 1,9’dan yüzde 1,6’indirildi ayrıca gelecek iki yıla ait olan büyüme tahminleri de yüzde 2,0’dan yüzde 0,9’a çekildiği açıklamada yer alan dikkat çekici diğer bir bilgi.

S&P Daha Önce Kredi Notunu Düşürmüştü

Fitch kredi derecelendirme kuruluşundan önce Standart & Poor’s kredi derecelendirme kuruluşu da İngiltere kredi notunu düşürmüştü. S&P İngiltere kredi notunu AAA seviyesinden AA seviyesini düşürdü. Yani böylece İngiltere’nin kredi notu iki seviye birden düşmüş oldu. Ayrıca S&P İngiltere’nin not görünümünü negatife çekti. Bir başka uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olarak çalışan Moody’s kuruluşu da İngiltere kredi notu görünümünü düşürmüş ve durağan konumundaki notunu negatif olarak açıklamıştı. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın