Emekliye Faizsiz Kredi Avans Modeliyle Sunulacak

0

Emekliye Faizsiz Kredi Kararı Alındı mı?

Sadece bayrama özel değil, bundan sonra da kalıcı bir çözüm üretmek isteyen yöneticiler emekliler için değişik formüller üzerinde duruyor. Uzun süredir tartışılan ve gündemde olan şey emekliye direkt olarak faizsiz kredi verilmesiydi. Fakat emekli sayısının çok olması, bu konu hakkında kamu bankalarını zor durumda bırakabilir. Özel bankaların da buna yanaşmaması değişik bir formülün gündeme gelmesini sağladı.

Emekliye faizsiz kredi vermek için çalışan hükümet yetkililerinin gündeminde avans modeli bulunuyor. Böylece hem kredi teminat altına alınarak verilecek hem de emekliler aldıkları kredileri uygun bir şekilde geri ödeyebilecekler. Eğer avans modeli benimsenirse para bankadan değil, direkt olarak SGK’dan alınacak. Böylece SGK, bir anda toplu bir şekilde para ödese de uzun vadede ödediği parayı geri kasasına koymuş olacak. Düşünülen modelde emekliler aldıkları maaşın tam 3 katını faizsiz kredi olarak talep edebilecekler. Talepler dilekçe ile SGK’ya iletilecek. Böylece isteyen emekli işlemlerden sonra parasını direk olarak hesabına alacak.

3 maaşa kadar avans olarak verilecek bu kredi, 12-24-36 aylık vade seçenekleriyle geri ödenecek. Ödeme konusunda emeklilere bir kolaylık daha sunulacak. Buna göre faizsiz kredi alan emekliler ödemeleri kendileri yapmayacak. SGK direkt olarak emekliye ödediği maaşın üzerinden aylık olarak kesinti alacak. Örnek vermek gerekirse 1200 lira emekli maaşı alan bir kişi 3600 liraya kadar kredi talep edebilecek. Daha sonra bu kredi istediği vadeye bölünerek maaşından düşülecek. Emekli 36 ay vade istediği takdirde, maaşında her ay düzenli olarak 100 lira kesilecek. 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version