Rusya ve İsrail Kararları Ekonomiye Olumlu Etkide Bulunacak

0

Rusya’da Yasaklar Kalktı

Uçak krizinden sonra Rusya hükümeti Türkiye ile ilgili birçok karar almış, vatandaşlarını tatil için Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyarmıştı. Bu kararın ardından Antalya ve Muğla gibi turizm ile ünlü olan illerde Rus turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde doksan azalmıştı. Bununla kalmayan Rusya Türkiye’den giden ürünleri almamış, futbol takımlarına Türk oyuncu transferini yasaklamış, kamp için Türkiye’ye gitmek isteyen takımlara da izin vermemişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Putin ile telefonda görüşmesi sonucunda bu yasakların tamamı kaldırıldı. Antalya’da zor günler geçiren esnaf artık daha fazla kazanacak. Çünkü yasakların kalkmasıyla Moskova İstanbul hatlarına ait seferlerin tamamı doldu. İlerleyen günlerde Rus turistlerin ülkemize akın etmesi bekleniyor.

İsrail ile Anlaşmalar İnşaat Sektörüne Yarayacak

İsrail ile yapılan olumlu anlaşma sonucunda, İsrail’in enerji ve savunma alanındaki 150 projesini Türk firmalar yapacak. Böylece Türk inşaat firmaları Arap yarımadasına damgasına vuracak. Bunun yanı sıra İsrail’den Avrupa’ya giden gazın tamamının Türkiye’den geçmesi gündemde. Eğer bu karar alınırsa ülkemizde hem gaz ucuzlayacak hem de gaz transferi için ciddi bir gelir elde edeceğiz.

İsrail ile yapılan olumlu görüşmeler sadece inşaat alanına değil, turizm sektörüne de yarayacak. Öyle ki bu yaz sezonu boyunca en az 1 milyon İsrailli turistin ülkemize gelmesi bekleniyor. Konumu bakımından da en yakın tatil merkezi Türkiye olması, İsrailli kişilerin ülkemizi tercih etmesini sağlayacak. İlerleyen günlerde, zor günler geçiren turizm esnafının yüzü gülmeye başlanacak. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın