Konut Kredisi Faizlerinde Düşüş Sürüyor

Google Haberlere Abone Ol:

Konut Kredisi Faizleri Düşmeye Devam Ediyor

Merkez bankasının faiz hamlesi hem vatandaşın hem de inşaat sektörünün yüzünü güldürmeye devam ediyor. Nisan ayında adeta bir şok yaşayan ve konut satışlarında yüzde 10 düşüş göre inşaat firmaları çeşitli kampanyalarla elindeki konutları satmaya çalışmıştı. Araya Ramazan Ayı’nın da girmesi kampanyaların peş peşe gelmesini sağladı. Konut kredisi faizlerindeki düşüş sayesinde, son bir haftada normalin iki katı kadar konut kredisi başvurusu yapıldı. Böylece emlak sektörü canlandı, dar gelirli vatandaşlar ise hayalini kurdukları evi satın almak için bir fırsat buldular.

Konut kredisi faizlerindeki düşüşü Denizbank ve Garanti başlatsa da asıl bombayı TEB patlattı. TEB en düşük konut kredisi faizini sunarak bu oranı 1,1’e kadar çekti. Faiz konusunda TEB’den daha iyi bir banka bulunmuyor. TEB’i sırasıyla 1,13 faiz oranıyla Akbank ve Garanti takip ediyor. Üstelik bankaların çoğu konut kredisi çeken müşterilerine kasko hediye ediyor. Böylece vatandaşlar bir masraftan daha kurtulmuş oluyorlar.

İlginizi Çekebilir:  2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

Faizlerin düşmesi emlak uzmanlarına göre Temmuz Ayı’nda büyük bir rekorun kırılmasını sağlayacak. Standart şartlarda ayda ortalama 110 bin civarı konut satılıyor. Emlak sezonunda ise bu sayı 120 bin civarında oluyor. Konut kredisi faizlerindeki ani düşüş sayesinde Temmuz Ayı’nda yaklaşık olarak 150 bin konut satılması öngörülüyor. Bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin sadece ev parasının yüzde 25’ine sahip olmaları yetiyor. Çünkü konut kredisi veren bankalar, kredi çekilen evin değerinin dörtte üçü kadar kredi sunuyorlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.