Ana SayfaEkonomiKonut Kredisi Faizlerinde Düşüş Sürüyor

Konut Kredisi Faizlerinde Düşüş Sürüyor
K

-

Konut Kredisi Faizleri Düşmeye Devam Ediyor

Merkez bankasının faiz hamlesi hem vatandaşın hem de inşaat sektörünün yüzünü güldürmeye devam ediyor. Nisan ayında adeta bir şok yaşayan ve konut satışlarında yüzde 10 düşüş göre inşaat firmaları çeşitli kampanyalarla elindeki konutları satmaya çalışmıştı. Araya Ramazan Ayı’nın da girmesi kampanyaların peş peşe gelmesini sağladı. Konut kredisi faizlerindeki düşüş sayesinde, son bir haftada normalin iki katı kadar konut kredisi başvurusu yapıldı. Böylece emlak sektörü canlandı, dar gelirli vatandaşlar ise hayalini kurdukları evi satın almak için bir fırsat buldular.

Konut kredisi faizlerindeki düşüşü Denizbank ve Garanti başlatsa da asıl bombayı TEB patlattı. TEB en düşük konut kredisi faizini sunarak bu oranı 1,1’e kadar çekti. Faiz konusunda TEB’den daha iyi bir banka bulunmuyor. TEB’i sırasıyla 1,13 faiz oranıyla Akbank ve Garanti takip ediyor. Üstelik bankaların çoğu konut kredisi çeken müşterilerine kasko hediye ediyor. Böylece vatandaşlar bir masraftan daha kurtulmuş oluyorlar.

Faizlerin düşmesi emlak uzmanlarına göre Temmuz Ayı’nda büyük bir rekorun kırılmasını sağlayacak. Standart şartlarda ayda ortalama 110 bin civarı konut satılıyor. Emlak sezonunda ise bu sayı 120 bin civarında oluyor. Konut kredisi faizlerindeki ani düşüş sayesinde Temmuz Ayı’nda yaklaşık olarak 150 bin konut satılması öngörülüyor. Bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin sadece ev parasının yüzde 25’ine sahip olmaları yetiyor. Çünkü konut kredisi veren bankalar, kredi çekilen evin değerinin dörtte üçü kadar kredi sunuyorlar.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol