Ziraat Bankası’ndan %20 Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı

Google Haberlere Abone Ol:

18 Nisan 2016 tarihinden itibaren bir Çeyiz Hesabı açtıran herkes en az 3 yıl birikim yaparak 27 yaşını doldurmadan önce evlenmesi durumunda Ziraat Bankası’nın uygulaması kapsamında toplam yapmış olduğu birikimin en fazla %20’si kadar devlet katkısından yararlanabilir.

Kimler Yararlanabilir?

24 yaşını doldurmamış ve daha önce evlilik yapmamış olanlar, evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca ödeme yapanlar Ziraat Bankası’nın devlet katkılı Çeyiz Hesabı’ndan yararlanabilir. Ödemelerin düzenli olmaması, aksatılması halinde müşteri devlet katkısı kazanma hakkında mahrum kalır.

Çeyiz Hesabı TL cinsinden açılabilmektedir. Ortak hesap olarak açma imkanı bulunmamaktadır. 18 yaşını dolduranlar Çeyiz Hesabı açabilmektedir. 18 yaşından küçükler adına da velisi tarafından Çeyiz Hesabı açılabilmektedir.

Bankanın Çeyiz Hesabı için belirlediği faiz oranı üzerinden hesaplanan net faiz  tutarı bir yıllık dönem sonunda anaparaya eklenir. Her bir yıllık dönem sonunda Çeyiz Hesabı için belirlenen  faiz oranı ile güncellenir.  Bir yıllık dönem içinde hesaptan 2 defa para çekilebilir.  Ancak para çekildikten sonra hesapta kalan miktara o zamana kadar hesapta birikmesi gereken asgari miktarın altına düşemez.

Katılımcı müşteri, 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapmadı ise ödemelerini düzenli bir şekilde yapmış olsa dahi devlet katkısı alamamaktadır. Tüm şartları yerine getiren, ödemelerini düzenli yapan, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapan katılımcı devlet katkısını almayı hak eder. Evlilik yaptığı tarihten itibaren 6 aylık süre içerisinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğunun kanıtı olarak ilçe nüfus müdürlüğünden alabileceği belge ile Çeyiz Hesabı bulunan Ziraat Bankası şubesine başvuruda bulunur.

Başvuru

Bütün yurtiçi Ziraat Bankası şubelerinden başvuru yapılabilir. Banka yapılan başvuruları başvuru yapılan ayı takip eden ayın ilk 10 günü içerisinde bakanlığa iletir. Bakanlık onayından sonra hak edilen devlet katkısı miktarı ilgili müşteri hesabına aktarılır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...