Ziraat Bankası’ndan %20 Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı

18 Nisan 2016 tarihinden itibaren bir Çeyiz Hesabı açtıran herkes en az 3 yıl birikim yaparak 27 yaşını doldurmadan önce evlenmesi durumunda Ziraat Bankası’nın uygulaması kapsamında toplam yapmış olduğu birikimin en fazla %20’si kadar devlet katkısından yararlanabilir.

Kimler Yararlanabilir?

24 yaşını doldurmamış ve daha önce evlilik yapmamış olanlar, evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca ödeme yapanlar Ziraat Bankası’nın devlet katkılı Çeyiz Hesabı’ndan yararlanabilir. Ödemelerin düzenli olmaması, aksatılması halinde müşteri devlet katkısı kazanma hakkında mahrum kalır.

Çeyiz Hesabı TL cinsinden açılabilmektedir. Ortak hesap olarak açma imkanı bulunmamaktadır. 18 yaşını dolduranlar Çeyiz Hesabı açabilmektedir. 18 yaşından küçükler adına da velisi tarafından Çeyiz Hesabı açılabilmektedir.

Bankanın Çeyiz Hesabı için belirlediği faiz oranı üzerinden hesaplanan net faiz  tutarı bir yıllık dönem sonunda anaparaya eklenir. Her bir yıllık dönem sonunda Çeyiz Hesabı için belirlenen  faiz oranı ile güncellenir.  Bir yıllık dönem içinde hesaptan 2 defa para çekilebilir.  Ancak para çekildikten sonra hesapta kalan miktara o zamana kadar hesapta birikmesi gereken asgari miktarın altına düşemez.

Katılımcı müşteri, 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapmadı ise ödemelerini düzenli bir şekilde yapmış olsa dahi devlet katkısı alamamaktadır. Tüm şartları yerine getiren, ödemelerini düzenli yapan, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapan katılımcı devlet katkısını almayı hak eder. Evlilik yaptığı tarihten itibaren 6 aylık süre içerisinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğunun kanıtı olarak ilçe nüfus müdürlüğünden alabileceği belge ile Çeyiz Hesabı bulunan Ziraat Bankası şubesine başvuruda bulunur.

Başvuru

Bütün yurtiçi Ziraat Bankası şubelerinden başvuru yapılabilir. Banka yapılan başvuruları başvuru yapılan ayı takip eden ayın ilk 10 günü içerisinde bakanlığa iletir. Bakanlık onayından sonra hak edilen devlet katkısı miktarı ilgili müşteri hesabına aktarılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.