Emekli Maaşlarına Zam

0

En Az Yüzde 5 Zam Olacak

Toplu sözleşme gereği yapılan maaş zammı ile Temmuz ayında en az yüzde 5 zam olacak. Ancak bunun üzerine de enflasyon farkı kadar zam alabilecekler anca bu pek de mümkün gözükmüyor. Eğer ocak haziran enflasyon oranı yüzde 6 üzerinde olursa memur ve emekli vatandaşlar enflasyon farkını da maaşlarında görebilecek. Ancak bu pek olası gözükmüyor. Çünkü ocak mayıs ayları arasındaki enflasyon rakamları yüzde 3’ün az üstünde. Ancak maaş zammı için en az yüzde 6 olması gerekiyor. Bu ihtimal pek mümkün olmasa da emekliler temmuz ayı ile birlikte yüzde 5 zamlı maaşlarını alabilecek. Bu zamla birlikte en düşük memur emeklisi maaşı 170 lira olacakken en yüksek memur emeklisi maaşı ise 10 bin 350 TL olacak.

Memur emeklilerine yapılacak bu zamla birlikte farklı yerlerden emekli olanlara farklı zamlar yapılacak. SSK BAĞ-KUR ya da memur emeklisi olan kişiler farklı günlerde maaş aldıkları gibi zam oranlarında da ufak farklılıklar olabilir. SSK VE BAĞ-KUR emeklilerini bu emekli maaş zammı ile birlikte ortalama olarak 35 ila 152 lira arasında maaş zammı alacağı düşünülüyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın