Elektrik Faturalarına Zam Gelmeyecek

Google Haberlere Abone Ol:

Elektriğe Zam Yok

Her sene 4 kez elektrik tüketim bedeli konusunda açıklama yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) üçüncü çeyrek için herhangi bir zammın söz konusu olmadığını duyurdu. Buna göre tüketiciler 1 Temmuz 30 Eylül arasındaki periyotta geçmiş birim fiyata göre elektrik faturası ödeyecek. 3. Çeyrek için zam öngörmeyen EPDK vatandaşın yüreğine biraz olsun su serpti. Zaten birçok vergiyle şişirilen elektrik faturaları halkın en büyük sorunlarından biri olarak dikkat çekiyor.

En Son Zam 2. Çeyrekte Yapılmıştı

Elektriğe yapılan son zam 1 Nisan 30 Haziran arası geçerli olan zamdı. Bu zamma göre elektriğin birim fiyatı bir önceki döneme göre yüzde 6,8 artmıştı. Elektrik, doğalgazın yanı sıra son yılların en çok zamlanan enerji birimi oldu. Doğalgaza gelen zam, gazın alındığı ülkelerle ilgiliyken, elektrik faturalarına yansıtılan zam daha çok vergilerle ilgili. Elektrik faturalarına TRT vergisinden sokaktaki yanan lambaların vergisine kadar birçok kalemde vergi ekleniyor. Bu durum elektriğin fiyatının artmasına neden oluyor.

Kayıp Kaçak Bedeli Hakkında Net Bir Şey Yok

Geçtiğimiz günlerde kayıp kaçak bedeli ile ilgili bir tasarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmuştu. Tasarı ile ilgili henüz bir karar çıkmadı, fakat Erdoğan’ın büyük ihtimalle tasarıyı kabul etmesi bekleniyor. Eğer Recep Tayip Erdoğan kendisine sunulan bu tasarıyı onaylarsa kayıp kaçak bedeli artık resmi bir kesinti olacak. Geçmişte itiraz edilerek geri alınan bu tutar artık resmileştiği için kimse ödediği kayıp kaçak bedelini geri alamayacak. Faturalara kayıp kaçak bedeli eklendiğinde, 52 liralık bir fatura yaklaşık 100 lira dolaylarına yükseliyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.