Verimlilik; Amaç, Vizyon ve Kararlılık!

Verimlilik kavramını masaya yatırdığınız zaman bunun sadece 3 kısımdan oluştuğunu görürsünüz. Eğer istediğini gibi verimli bir kişi değilseniz bu 3 kısımdan mutlaka birinde problem olduğunu bilmelisiniz.

Verimli Biri Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

  • Amaç

Amaç birinci kısımdır. Peki neden amaç ve neden diğer şeyler değil?

Verimli bir kişi olmak istiyorsanız bir amaç edinmeniz gerekmektedir. Verimlilik konusunda yüzlerce kitap okumuş ve hatta yüzlerce alıştırma yapmış olabilirsiniz. Ancak bunlar verimli olabilmeniz için yeterli değildir. Temelleri oluşturmuş olsanız bile önünüze bir amaç, bir hedef koymak zorundasınızdır.

Gerçekten verimli ve üretken olan kişilerin biyografilerini okuduğunuz zaman bu unsurun farkında daha kolay varırsınız. Neredeyse hemen hemen hepsi kendisine “Tembel olmayı bırakıp çalışmalıyım.” demiştir. Bu insanlar diğer insanların aksine her seferinde amaçlarının biraz daha üzerine giderek yol almaya çalışmışlardır. Endişeleri, üzüntüleri veya çekinceleri olmuştur ancak daima amaçlarının peşinden gitmişlerdir ve her seferinde bir adım daha ileriye gitmeyi başarmışlardır.

  • Vizyon

Amaç ve vizyon birbirine benzerler ancak aynı şey değillerdir. Amaç bir şeyi gerçekleştirmek için ortaya koyduğunuz nedendir. Vizyon ise amacınıza anlam katan kavramdır. Onu göremezsiniz, hissedemez ve duyamazsınız. Vizyon amacınıza ışıltı katan maddedir.

  • Kararlılık

Amaç ve vizyon bir kağıt parçasıdır fakat kararlılık silginin işe dahil olduğu yerdir. Amacınıza ve hayallerinize erişmek istiyorsanız kararlı olmalısınız. Her zaman engeller olacaktır, vizyonunuz ne kadar sağlam olursa olsun bu değişmeyen bir durumdur. Kararlılık yola devam etmenizi ve engelleri aşmanızı sağlar.

Vizyon için kendi alanınızda bazı yeteneklerinizi geliştirmeniz gerekebilir. Daha farklı akıl hocalarına veya daha farklı kaynaklara ihtiyaç duyabilirsiniz. Çok fazla negatif düşünceye sahip olduğunuz için verimliliğinizi kısıtlıyor olabilirsiniz ve doğal olarak meydana gelir. Verimlilik teknikleriniz ve stratejileriniz kararlılığa bağlıdırlar. Eğer kararlı olmazsanız vizyon tek başına kalır ve anlamsızlaşır.

Gerçek kararlılığın ortaya çıkmasını istiyorsanız sizi harekete geçirecek etkileyici bir vizyonun olması gereklidir. Ailenizi, patronunuzu, arkadaşlarınızı veya bulunduğunuz topluluğu etkilemesi yeterli değildir, sizi etkilemeli ve harekete geçirmelidir.

Verimlilik

Amaç, Vizyon ve Kararlılık. En basit şekilde böyle açıklanabilir. Eğer amacınıza ve vizyonunuza bağlı kalırsanız verimli olursunuz ve kararlılığınızın boyutu ne kadar verimli olacağınızı belirleyecek etkendir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın