Emekli Zammı Belli Oldu

0

Emekli Maaşına Yüzde 3,63 Oranında Zam Geldi

Ülkemiz genelinde istatistik çalışmaları yapan Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre emekli zam oranı belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre belirlenen emekli maaşı zammı oranı belli oldu. Bu zam oranı yılın ilk altı ayında gerçekleşen enflasyon oranı kadar oluyor. Bu açıklamaya göre emekliler yüzde 3,63 oranında zam alacak. Haziran ayında ÜFE yüzde 0,41 oranında artarken TÜFE ise yüzde 0,47 oranında arıttı.

Zam oranları enflasyona göre belirleniyor. Yıllık enflasyon haziran ayında açıklanan verilere göre yüzde 7,64 oranında oldu. Yıllık yurt içi üretici fiyatlarında enflasyon oranı ise yüzde 3,41 oldu. Bu ayki enflasyon verilerine göre zam şampiyonu sivri biber oldu. Sivri biber haziran ayında yüzde 28,43 oranında fiyatını artırdı. Fiyat artışında ikinci sırada ise yurt içi bir hafta ya da daha uzun süreli turlar yer aldı ve yüzde 24,76 oranında fiyat artışı yaşadı. Üçüncü sıraya ise yüzde 8,70 oranında fiyat artışı ile yurtdışı bir hafta ya da daha uzun süreli turlar yerleşti. Haziran ayında ise en çok ucuzlayan ürün kuru soğan oldu. Kuru soğan bir önceki aya göre yüzde 14,97 ucuzladı. İkinci sırada yüzde 14,85 fiyat düşüşüyle patates yer alırken üçüncü sırada yüzde 10,47 oranında fiyat düşüşü ile taze fasulye yer aldı. Bir önceki ayın enflasyon oranları yüzde 6,58 düzeyindeydi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın