Etkili Özgeçmiş Hazırlamanın 33 Altın Kuralı!

0
Etkili Özgeçmiş Hazırlamanın 33 Altın Kuralı

Etkili özgeçmiş hazırlamak iş bulmak için atılan ilk profesyonel adımdır. İyi bir CV hazırlarken CV’nizin sizin imajınızı yansıtacağını unutmamalısınız. İsminizi, soy isminizi, eğitim ve iletişim bilgilerinizi, varsa iş deneyimlerinizi, referanslarını, özel yeteneklerinizi ve dahasını belirtmelisiniz. Ancak bunları belirtirken doğru, anlaşılır ve kısa olmasına da özen göstermelisiniz. İşte Etkili özgeçmiş oluşturmak için gözden kaçırmamanız gereken 33 altın kuralı sizler için derledik.

Etkili Özgeçmiş Hazırlamanın 33 Altın Kuralı!

1.İletişim Bilgilerinizi Eksiksiz Belirtmelisiniz

CV’nizde iletişim bilgilerinizi eksiksiz belirtilmelisiniz. Mail adresiniz, telefon numaranız, sosyal medya hesaplarınızı ve varsa diğer iletişim bilgilerini belirtilmelisiniz. Artık sosyal medyanın çok önemli olduğunu düşürsek instagram ve linkedin hesaplarınızı mutlaka eklemeli, eğer hesaplarınız yoksa oluşturmalısınız.

2. Açık Adres

CV’nizde açık adres belirtmeyi asla unutmamalısınız. Aynı zamanda hangi şehirde yaşadığınızı belirtmeli, personel alımları başka şehir içinse başvurunuzun kabul edilmesi durumda o şehirde yaşabileceğinizi belirtmelisiniz.

3. Uyruğunuzu Belirtmelisiniz

Eğer TC vatandaşı değilseniz mutlaka uyruğunuzu belirtmelisiniz.

4. Eğitimler

Mezun olduğunuz lise, üniversite, varsa yüksek lisans programlarını belirtmelisiniz. Hangi yılda eğitime başladığınızı, ne zaman mezun olduğunuzu atlamamalısınız. Eğitim döneminde almış olduğunu dereceleri de ayrıca belirtmelisiniz.

5. Sertifikalar

Mesleki eğitimler ve sertifikalara sahipseniz mutlaka belirtmelisiniz.

6. Staj

Hangi kurum ya da kuruluşlarda staj yaptığınızı, stajınızı ne kadar sürede tamamladığınızı ve puanınızı belirtebilirsiniz.

7. İş Deneyimleri

Öncesinde iş deneyimlerinizi varsa mutlaka belirtmelisiniz. İş deneyimi olmanız ve bunu belirtmeniz iş başvurularında ön değerlendirmeye alınmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin; bir iş ilanı için 40 başvuru varsa ve 20 kişinin deneyimi bulunuyorsa İK Uzmanının deneyimi olan 20 kişiyi ilk değerlendirmeye alacağını atlamamalısınız.

8. Yabancı Dil

1 ya da daha fazla yabancı dil bilgisine sahipseniz mutlaka belirtmelisiniz. Yabancı dilleri hangi seviyelerde bildiğinizi belirtmeyi atlamamalısınız.

9. Referanslar

Öncesinde çalıştığınız kurum ya da kuruluşlardan referanslar göstermeniz iş başvurularının olumlu sonuçlanması için önemlidir. İK Uzmanları referans gösterdiğiniz iş yerleri ile iletişime geçerek siz hakkında bilgi edinebilir ve aldığı olumlu/olumsuz sonuçlarla başvurunuzu değerlendirebilir. Bu nedenle önceki iş yerlerinizden kötü ayrılmamanız çok önemlidir.

Eğer yeni mezunsanız stajyer olarak bağlı çalıştığın yöneticiden ve okuldaki hocalardan referans talep edebilirsiniz.

10. Kuruluşlara Üyelik

Mesleğinizle ilgili kuruluşlara üyeyseniz bunları belirtebilirsiniz.

11. Özel Yeteneklerinizden Bahsedin

Özel yeteneklerinizden bahsetmeyi asla atmamalısınız. Resim kursuna gidiyor/gitmiş ve resimle yakından ilgiliyseniz bir bankanın Görsel Tasarımcı alımlarında sizin ön değerlendirmeye alınırsınız. Yetenekler ve alınan eğitimlerin birbiriyle bağlantılı olmasının iş başvurularının olumlu yönde etkileyeceğini unutmamalısınız.

12. Sürücü Belgesi

Sürücü belgesine sahipseniz CV’nizde yer vermelisiniz. Sürücü belgesi pek çok iş başvurusunun olumlu sonuçlanmasına yardımcı oluyor.

13. İmla Hataları Yapmayın

CV hazırlarken imla hataları yapmamalısınız. İmla hataları yaparsanız başvurularda 1 – 0 geriden başlarsınız.

14. Kelime ve Cümlelerin Altını Çizmemelisiniz

Eğer CV’nizde internet sitelerinden bahsetmiyorsanız asla kelimelerin ve cümlelerin altını çizmemelisiniz.

15. Özgeçmişiniz En Fazla 2 Sayfayı Geçmemeli

Özgeçmişiniz en fazla 2 sayfa olmalı. İK Uzmanlarının her gün binlerce CV okuduğunu düşündüğünüzde 2 sayfanın üzerindeki CV’lerin çok da okunmayacağını tahmin edersiniz.

16. Uzun Paragraflardan, Devrik Cümlelerden Kaçınmalısınız

CV’nizde uzun paragraflar ve devrik cümleler kurarak İK Uzmanını bunaltmamalısınız. CV incelemeleri ortalama 1 ile 3 dakika arasında sürüyor. Bu süreyi de en anlaşılır şekilde ifade etmeye çalışmalısınız.

17. Kolay Okunabilir Yazı Karakterlerini Seçmelisiniz

CV hazırlarken kolay okunabilir yazı karakterlerini seçmelisiniz. En çok tercih edilen ve kolay okunabilir olan yazı karakterleri Times New Roman ile Arial’dır. Tercihlerinizi bu ikisi yönünde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda 11 ve 12 punto da yazının büyüklüğü için idealdir.

18. İş İlanına Uygun CV

Açılan iş ilanına uygun bir özgeçmişmiş hazırlamalısınız. Eğer kurum ya da kuruluşlara genel başvuru yapıyorsanız da CV’nizde hangi alanda çalışmak istediğinizi açıkça belirtmelisiniz.

19. Gereksiz Bilgilerden Kaçının

Etkili CV hazırlamanın altın kurallarından biri de gereksiz bilgilerde kaçınmaktır.

20. Fotoğrafların Önemi

Eğer CV’nizi fotoğraf ekleyecekseniz bunu takım ve şık bir elbiseden yana kullanmalısınız.

21. Fotoğraflar Bulanık Olmamalı

Ekleyeceğiniz fotoğraflar bulanık, arka planı karışık olanlardan yana tercih etmemelisiniz.

22. İş Dışındaki Faaliyetler

İş dışındaki faaliyetlere CV’nizde yer vermeniz sizin sosyalliğinizi ön plana çıkaracaktır.

23. Bilgisayar Bilginiz

Bilgisayar bilginiz iş başvurusunda çok önemlidir. Ancak bu noktada sadece uygun programları belirtmelisiniz. Muhasebe ile ilgili bir alanda iş başvurusu yaparken yönetici sizin photoshop bilip bilmediğinizle çok da ilgilenmeyebilir.

24. Hazır Formatı Birebir Geçirmek

Asla hazır CV formatlarını birebir geçirmeyin. Bunun yerine başvuru yapacağınız pozisyona uygun sıfırsan bir format hazırlayın.

25. Şirketlere Neler Kattığını Belirt

Hep şirketleri ve şirketlerin sana ne kattığını belirtmek yerine senin de şirketlere neler kattığını belirtebilirsin.

26. Terimler

CV’nizde başvuru yapacağınız pozisyon ile ilgili terimlere yer vermeniz olumlu olacaktır.

27. Kendini Öven İfadelerden Uzak Dur

Yetenekli, öne çıkan, mükemmel gibi kendini öven ifadelerden uzak dur.

28. Şirketlerin Önceliklerini Bil

Şirketlerini önceliklerini bilmeli, ona göre bir CV hazırlamalısın.

29. Askerlik Durumu

CV’de askerlik hizmetinin durumu mutlaka belirtilmelidir.

30. Evli Misiniz Bekar Mısınız?

Evli ya da bekar olduğunuzu CV’de belirtmelisiniz.

31. Sigara İçiyor Musunuz?

Bazı şirketler çalışanlarının sigara içme sıklığını merak ederler. Bu nedenle başvuru şartlarında sigara ile ilgili bir koşul varsa sizde durumunuzu izah etmelisiniz.

32. İnternet Sitesi

Kendinize ait bir internet siteniz varsa CV’nizde yer verebilirsiniz.

33. Engeliniz Var mı?

Eğer çalışmaya engel bir durumunuz söz konusuysa CV’nizde belirtmelisiniz.

  • Etiketler
  • CV
Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın