Staj Kariyerin için Neden Önemli? İşte 5 Nedeni!

Staj Kariyerin İçin Neden Önemli? İşte 5 Nedeni! Deneyim Kazanmak! İş Ortamını Daha Yakından Tanıma Şansı! Detaylar İçin…

0
Staj Kariyerin İçin Neden Önemli? İşte 5 Nedeni!

Tecrübe kazanmak istiyorsanız bu yolun da deneyimden geçtiğini söylemek kuşkusuz yanlış olmayacaktır. Kariyerinizin şekillenmesinde öncesinde yapacağınız atılımların size daha sonra görev yapacağınız iş hayatınızda çok yardımcı olacağını söyleyebiliriz. İşverenin inceleyeceği özgeçmişinizde staj yaptığınız platformlar, deneyiminiz dikkate alınacaktır. Bu ilerde istediğiniz kariyer için iyi değerlendirdiğiniz zamana, yöntemlere, girişimciliğinize ve yaratıcılığınıza bağlıdır. Stajyer olarak çalışmak, yapacağınız en doğru ve size avantaj kazandıracak eylem olacaktır. Pratikte bulunduğunuz bu çalışma geçmişi mutlaka ki size faydasının dokunacağı akıllı bir eylem planı olacaktır.

Belki de öğrenciyken yapacağınız staj, zamanınızdan bir kazanç olacaktır. Önünüzü görmede yardımcı olacağı gibi kariyer planlamanızı şekillendirmede yolunuza ışık tutacaktır. Staj yapmak, kazanacağınız donanımla ve deneyimle neyi yapıp yapamayacağınızın bir nevi ön provası niteliğindedir. Bu da kariyerinizi şekillendirmede biraz daha emin adımlarla yürüyebileceğinizi şekillendirecektir. Staj yapmanın önemi mezun olmadan anlaşılabilirse, seçtiğiniz doğru staj yeri iş hayatınıza giden süreçte başlangıç için doğru adım olacaktır. İş tecrübesi sunan bu alan, mezun olduğunuzda kazandığınız deneyim ve kendine güvenle çok daha hızlı hareket etmenizi sağlayacaktır. Kariyer için bu kadar önemli olan stajın beş nedenini belirlemekte fayda vardır:

Deneyim Kazanmak

Staj, sizi gerçek dünyayla tanıştırmaya hazırlanan, kariyer hayatınız için kendinizi denediğiniz ilk adımdır. Aktif bir iş hayatına girerek ihtiyacınız olan tecrübeyi kazanmaya başlayabilirsiniz. Staj deneyimlerinde bulunduğunuz iş ortamları, öğrendiğiniz bilgi çeşitliliği geniş bir yelpaze oluşturacaktır.

İş Ortamını Daha Yakından Tanıma Şansı

İş hayatına atılmadan önce çevrenizden duyduğunuz ama yaşamadan öğrenemeyeceğiniz kazanımları bu mecrada çok rahat gözlemleyeceksiniz. Ayrıca kendi hakkınızda ön bilgi de olacaktır. İstediğiniz kariyerin şekillenmesinde, o işin sizin için gerçekten doğru bir iş mi olduğu sorusunun yanıtlarını vermeye başlayacağınız, hedeflerinize yeniden göz atabilmeniz için bir fırsat olacaktır.

Staj Yaparken İş Fırsatı Yakalamak

Kendinize artık çevre yapmaya başlayacağınız için dolayısıyla kulağınıza gelen iş fırsatlarında kullanacağınız ilişkilerin size dönüşü iyi olacaktır. Staj yaptığınız iş ortamında sergilediğiniz performans, göz doldurur cinsten ise sizinle çalışmak isteyecek işverenlerin kendi bünyesine katmak isteyeceği kişi olabilirsiniz.

Yeni Bağlantılar Kurmak

Staj yaparken çok daha fazla insan tanımış olacaksınız. Size kariyerinizde fırsatlar sunabilecek kişi ya da kişilerle daha yakından tanışma fırsatı yaratıp, çalışkan ve azimli duruşunuzla akılda kalabilirsiniz.

Kendine Güven

Artık kazanmış olduğunuz deneyimle kazanmış olduğunuz güven iş başvurularınızda ve görüşmelerde karşı tarafa olumlu yönde yansıyacaktır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın