Stres Mülakatı Nedir?

Stres Mülakatı Nedir? Başvurulan İş İçin Gerekli Kriterlere Sahip Olup Olmadığımızı Test Eden Güçlü Bir Yöntemdir! Detaylar İçin…

0
Stres Mülakatı Nedir?

Stres Mülakatı, başvurulan iş için gerekli kriterlere sahip olup olmadığımızı test eden güçlü bir yöntemdir. Genellikle zamanın çok iyi kullanılıp, saniyelerin bile değerlendirildiği, çabuk düşünüp karar vermeyi gerektirecek iş alanları için geçerli bir durumdur.

Stres mülakatlarının amacı, stresli ve tempolu çalışma ortamına ayak uydurabilecek, uyum gösterecek adayları seçmek ve bu özellikleri taşımayanları elemektir.

Bununla birlikte klasik iş görüşmelerine göre oldukça zorlu bir mülakattır. Dikkat ve sabrınızı test eden stres mülakatları, çok fazla yaratıcılık gerektirmeyen, panik ve heyecana kapılmadan vereceğiniz mantıklı cevaplar ve doğru davranışla, bildiğimiz iş görüşmelerine göre zorlayıcı bir mülakattır. Kariyerinizde yaşadığınız stres mülakatı deneyimi, daha sonra karşınıza da çıksa da size kattığı pratiklikle çok daha vakıf olacağınız, avantajını yaşayabileceğiniz bir ortam sunacaktır. Çünkü aynı pozisyona başvuran birçok rakip adayı otomatik olarak eleyeceksinizdir.

Kariyer planlaması yaparken, size uygun çıkabilecek bazı meslekler ya da iş dünyasında stres mülakatı yapılması zorunlu pozisyonlar vardır. Bu tip hata kaldırmayan işlerde bu mülakatın yapılması zorunludur. Stres iş dünyasının olmazsa olmazlarındandır. Dolayısıyla, hata kaldırmayan işlerde stres mülakatları yapılmak zorundadır. Özel güvenlik, pilotluk, polislik ya da yüksek miktarlarda paraları yönetecek kişiler stresli iş grubundaki mesleklerdir.

Bu mülakatta bulunduğunda yapmanız gereken; öncelikle sakinliğinizi korumanız olacaktır. Sabırlı ve soğukkanlı bir tutum içerisinde size yöneltilecek soru ve soruları dikkatle dinleyip, yorum gücünü katarak çözüm odaklı olmalısınız. Gerekiyorsa tebessüm edip gerginlikten kendinizi uzak tutmanız gerekmektedir. Pratik zeka ve cevaplar, kendine güvenli gözüken bir beden dili ile ve konuşmanın akışını kontrol edip mola vermeden karşı tarafı etkilemelisiniz. Farkındalıklarınızı konuşturduğunuz mülakatta bunu yansıtmanız kaçınılmaz olacaktır. Başarısız olmak gibi negatif düşünce tarzından sıyrılıp kendinizi olumlu düşünmeye sevketmelisiniz. Mülakat yapacağınız kişiyle daha yakın bir sinerji yakalamak için oturduğunuz yeri iyi belirlemesiniz. Onların amacı sizi gergin bir ortamda yıldırmaya çalışmak ve içinizdekini tüm gerçekçiliğiyle ortaya çıkartmaktır. Kendinize güvenin ve bunu duruşunuza da yansıtın. Öz güvenli oluşunuz emin olun ki onları da etkileyecektir ve size artı puan kazandıracaktır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın