Ana SayfaGündemİşletme ve İktisat Mezunları

İşletme ve İktisat Mezunları

-

Bankacılık sektörü ülkemizde ciddi şekilde popülerdir. Birçok genç mezun bu sektörde, bu istihdam alanında kendini denemek istiyor.

Bunun için Bankacılık ve Sigortacılık gibi bir bölüm bulunmakta iken; araya İşletme ve İktisat bölümleri bitiren mezunlar da girmektedir.

Onlarda birçok bankada ve bankacılık sektörü içerisinde kendine yer bulmaktadır.

Peki, bu bölümlerden mezun olanlar ne gibi iş imkânlarına sahip olmaktadır?

İşletme ve iktisat mezunlarının gerek kamu gerekse özel sektörde iş imkânları oldukça fazladır. Çeşitli bakanlıklar tarafından açılan ve genel olarak her dönem düzenlenen müfettiş, denetçi ve uzman yardımcılığı olmak için yapılan yeterlilik sınavlarına girebilir, iktisat uzmanı, araştırıcı olarak da çalışma imkânını yakalayabilirler.

Aynı zamanda devlet ve özel sektöre ait bankalar, araştırma kuruluşları, yerli veya uluslararası şirketler gibi kurumlar da bu bölüm mezunlarını istihdam eden kurumlardır.

İşletmeciler ve iktisatçılar insanların ne kadar çalışacakları, hangi ürünü satın alacakları, ne kadar tasarrufta bulunacakları, tasarruflarının ne kadarını yatırıma dönüştürecekleri gibi kararların yanı sıra; bu yatırımın ne şekilde işletileceğini, nerelerde kullanılabileceğini planlamaktadırlar. Aynı zamanda ekonominin tamamını etkileyen güçleri ve eğilimleri de analiz ederek, ekonomik açıdan belirlenecek yol haritalarını ortaya çıkartmaya yardımcı olmaktadır.

Günümüz toplumlarındaki ekonomik sorunları anlamamızı sağlamanın yanı sıra;  işsizlik ve enflasyon, iktisadi büyüme, uluslararası ekonomik ilişkiler ve iktisat politikalar gibi konuları inceliyor olmaları da işleri adına büyük önem taşıyan özelliklerindendir.

Bu bölümlerin tüm mezunları, uluslararası piyasalar ve kurumlarda devamlı olarak görev alabildikleri gibi, yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer yapma şansına da sahip olmaktadırlar.

Sonuç olarak; bu bölüm mezunları ekonomik hayatın içinde yer alan ve akışın yönlendirilmesi konusunda farklı işlemleri yapmayı beceren kişilerden oluşur.
 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol