İşsizlik Rakamları Belli Oldu

Google Haberlere Abone Ol:

2 Milyon 824 Bin İşsiz Var

Türkiye genelinde 15 yaş ve yukarısındaki işsiz sayısı 2 milyon 824 bin kişi oldu. Bu rakamlar geçen yılın aynı dönemine göre 3 bin kişi arttı. Ayrıca yüzde 9,3 olarak gerçekleşen işsizlik oranı Haziran 2014 tarihinden bu yana en düşük düzeye geriledi. İşsizlik oranı bir önceki aya göre ise 0,8 puan azaldı. Mart ayında işsizlik oranı yüzde 10,1 oranındaydı. Ancak 0,8 puan azalarak nisan ayında 9,3 olarak gerçekleşti.

Aynı dönem içindeki tarım dışı işsizlik verileri de azaldı. Tarım dışı işsizlik oranı ise 0,6 puanlık bir azalama yaşadı ve tahmini olarak yüzde 11 oldu. 15 ila 24 yaş arasındaki genç işsiz oranı ise 1 puanlık azalma yaşadı ve yüzde 16 olarak gerçekleşti. Ayrıca bu oran 15 ila 64 yaş grubundaki kişiler için ise 0,3 puan geriledi ve yüzde 9,5 oranında gerçekleşti.

İstihdam oranı ise yüzde 47,2 oranında oldu. İstihdam edilen kişi sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon kişi arttı ve 27 milyon 638 bin kişi istihdam edildi. İstihdam oranı ise 1 puan arttı ve yüzde 47,2 oldu.

İstihdam edilen kişilerin yüzde 19,4’ü tarım sektöründe yüzde 19,5’i sanayi sektöründe yüzde 7,5’i inşaat sektöründe yüzde 53,6’sı ise hizmetler sektöründe yer aldı. Geçen yılın aynı dönemine göre tarım ve sanayi istihdam oranı azalırken inşaat ve hizmet sektörü istihdam oranları arttı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.