Et ve Süt Kurumu 22 TL’ye Et Satacak

0

22 TL’ye Et Nasıl Olacak?

Et ve Süt Kurumu İstanbul’daki kasaplara, yemek şirketlerine, et sanayicilerine ve yerel market zincirlerine KDV hariç olmak üzere 22 liradan et satışı yapmak için harekete geçti. İthal taze karkas et satışı yapılacak olup bu yolla et fiyatları düşürülmeye çalışılacak.

Fiyatlar 5-6 TL Azalacak

Et ve Süt kurumunun yapacağı bu satışlar neticesinde et fiyatlarının 5 ila 6 lira arasında ucuzlaması bekleniyor. Böylece halk da daha kolay et alabilecek. Ancak bu düşüşün korunup korunmayacağı ve ne oranda etkili olacağı ise merak konusu oldu. Çünkü bu et satışının ne ölçüde olacağı ve ne kadar süreceği belirsiz durumda.

Sıfır gümrük vergili kasaplık canlı hayvan ithali olacak. Bu ithalat için açılan 400 bin baş adet kontenjanın 100 bini için ise ihale süreci başlamıştı. TÜİK’in yaptığı araştırmalara göre ülkemizde kırmızı et üretimi geçtiğimiz yıl 1.15 milyon ton civarında oldu.

Et satışı belirli fiyatlar ve belirli esaslar dâhilinde olacak. Et almak isteyenler Sakarya Kombina Müdürlüğüne başvuru yapabilecek. Taleplerin karşılanması için ise kurumun stokları kullanılacak ve satışlar stoklarla sınırlı olacak.

Etlerin satışı ve teslimatı işlemleri Et ve Süt Kurumu Sakarya Kombina müdürlüğü tarafından yapılacaktır. İthal taze karkas etin kg fiyatı KDV değeri hariç 22 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca müşteriler isterse kredi kartı ile de et alımı yapabilecek. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın