Ana SayfaEkonomiDevletten Göçe Ekonomik Önlem Paketi

Devletten Göçe Ekonomik Önlem Paketi
D

-

          Ülkeler belirli dönemlerde ekonomik olarak kendilerini çıkmazda bulabilmektedirler. Bu durum ekonomik kriz olarak adlandırılmaktadır. Ekonomik krizler, ülkenin ekonomik durumunun zarar görmesine neden olan ekonomik gelişmelerdir. Ülkemiz bu krizlerin getireceği zararları en aza indirgemek ve ortadan kaldırmak amacıyla, bazı çözümler geliştirmişlerdir. Bu çözümlerin başında ekonomik önlem paketleri gelmektedir.

          Özellikle 2008 yılında patlak veren ekonomik kriz zamanında, devlet bu krizi en iyi şekilde atlatabilmek için 7 adet ekonomik önlem paketi geliştirmiştir. Bu ekonomik önlem paketleriyle birlikte ekonominin hareketliliği sağlanarak ortaya çıkan likitide sorununa çözüm bulmaya çalışılmaktadır. İç talebin arttırılması neticesinde de ekonomik büyüme sağlanmaya başlanacaktır.

          Devletin Türkiye’de düzenlediği yeni bir ekonomik önlem paketiyse, göçü önlemek amacıyla gelmekte. Hayvancılıktan, faizsiz krediye kadar birçok alanı kapsayan paket, iç göçü önlemek için önemli adımlar atmaktadır. Büyükşehirlere artan göçlerin neticesinde, kırsal kesimlerde hem ekonomik hem yaşamlar faaliyetler oldukça azalmıştır. Bu durgunluğu önlemek isteyen devlet, bölgesel kalkınmayı sağlamak istemiştir. Ürün bazında devlet desteğini de kapsayan bu paketle birlikle vatandaş yeni iş alanlarına da sahip olabilecek.

Kentsel gelişime ağırlık verilecek pakette, birçok sorunu çözmek amacıyla 10 bin kadar proje de destek görecek. Hatta bu süreçte devlet hem alım hem yatırım garantisi verdiği vatandaşa sermayesi olmadığı taktirde, belirli bir süre ortak olacak. İşletmenin kendini toparlaması halinde bu ortaklık sona erecek. Göç haritasının çıkarıldığı ekonomik önlem kapsamında göç veren iller; Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Hakkari, Muş, Siirt, Van’dır. Bu kapsamda çeşitli sebeplerle büyükşehirlere göç sağlayan köylü birçok alanda desteklenerek köyünü terk etmesi önlenmesi amaçlanmaktadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol