Emekli Promosyonları Ne Zaman Verilecek?

0

Emekliler Derneği’nin öncülüğünde gerçekleşen ve Başbakanlık genelgesiyle, resmileşen emekliler, hala promosyonlarını beklemektedir. Kamuda çalışan vatandaşların maaşları karşılığında bankalardan aldıkları promosyon, emekliler için de talep edilmektedir.

Emeklilerin de, aylıkları karşılığında alabileceği promosyon tartışmaları hala gündemde yer almaktadır. Emekli promosyonları ne zaman verilecek? sorusunun kafaları kurcaladığı bu süreçte gözler bankaların üzerindedir.

       Milyonlarca emekli tarafından beklenen emekli promosyonlarının Başbakan’ın onayından sonra verileceği belirtilmiştir. Binali Yıldırım’ın onayına bakan emekli promosyonlarının, bankalarla yapılan son görüşmeler neticesinde netleşeceği belirtildi. İlk tekliflerin alındığı çalışmaların kapsamı oluşturulmuş durumda.

Verilecek promosyon tutarı konusunda anlaşılmaması sebebiyle uzayan tartışmalar emeklileri de artan bir sabırsızlığa itmektedir. Bankaların uzlaşmaya yanaşmaması sebebiyle kesinleşmeyen ödemeler için görüşmeler devam etmektedir. Yıllık 100 liralık tekliften fazlasına olur gözüyle bakmayan bankalar, gerekçe olarak emeklilerin bankalardaki işlemlerinin kısıtlı olmasını gösteriyor.

Emeklilerin hesaplarındaki bakiyenin azlığından da şikayetçi olan bankalar birkaç koşul karşılığında, teklifi 150 liraya kadar çıkarabileceğini belirtmektedir.

       Çalışmalar kapsamında emekli promosyonları, emekli aylığına ve sistemde kalacağı süreye göre belirlenmektedir. Sistemin düzenli bir hal alması için maaş tutarına göre kademelendirmeler yapılmıştır.

Bu kademelendirmeler 4 şekildedir. 500 liralın altı, 500 lira ve 1000 lira arası son olarak 1000 lira – 2000 lira arası ve 2000  lira ve üzeri şeklinde belirlenmiştir. Emekli aylığı daha yüksek olan emekliler, daha yüksek promosyon alabilecek.

Promosyon görüşmeleri birçok kamu bankası, özel bankalar ve PTT ile sürdürülmektedir. Yeni emeklilerin daha çok dikkate alındığı bu görüşmelerde, ilerleyen yıllarda verilecek promosyonların artabileceği iddiası öne sürülmektedir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın