Emekli Maaşı Bloke Edilebilir Mi?

0

Yıllarca prim doldurmak için gün sayan emekliler nihayet emekliliklerinin tadını çıkarmaya başladıklarında yeni sorunlar baş göstermektedir.

Bu sorunların başında emekli maaşlarını bloke eden bankalar gelmektedir. Emeklilerin binbir güçlükle yaşlılıklarının güvencesi haline getirdikleri maaşlarına bankalar tarafından haciz işlemi gerçekleştiriliyor. Hukukun bazen düzensizlikle ört pas edildiği düşünülürse gerçekten emekli maaşı bloke edilebilir mi?

Aslında gerçekleştirilen haciz işleminin hukuki bir dayanağı olmamasına rağmen çeşitli bankalar emekli maaşlarını bloke etmektedir.

Emeklinin izni olmadığı müddetçe uygulanamayacak olan bloke işlemine itiraz gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca emekli maaşının bloke edilmesi için izin verse dahi maaşının tamamının bloke edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Emeklinin izin vermesi durumunda sadece maaşının 1/4 ‘üne kadar haciz uygulanabilmektedir. Ayrıca bu işlemin yasal takip sürecinin başlatılmasından önce gerçekleştirilmesi durumunda yasalara ayrı bir yol izlenmiş olunacaktır. Bu yüzden eğer emekli maaşınızın tamamına bloke konulması söz konusuyla yasal yollarla itirazını gerçekleştirmelisiniz.

İyice borca batan emeklilerin hayatını zorlaştıran bu duruma çözüm yolu ilk olarak icra hakimlerine itiraz etmesi gerekmektedir. Tüketici mahkemelerinin de bu tip mahkemelerde emekliyi haklı bulduğu görülmüştür. Mahkeme emeklinin rızasının olmadığı hallerde haciz taleplerini reddetmektedir.

Rızası olması halindeyse maaşının 4’te 1’i kadar haciz uygulanıp geri kalan kısmını özgürce kullanmasına müsaade edilmektedir. Gerekli itirazların yapılmasıyla diğer emekliler için de bir örnek oluşturulabilir ve bankalardan canı yanan emekliler rahat bir nefes alabilirler.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın