Ana Sayfa Ekonomi Bankalara Limitsiz Likitide Verilecek

Bankalara Limitsiz Likitide Verilecek

-

Merkez Bankası 17 Temmuz 2016’da bankaları olağanüstü toplantıya çağırarak kritik kararlar için adım attı. Türkiye’de yaşanan olayların ardından finansal faaliyetlerin etkin bir rol oynaması için bazı tedbirler aldı. Merkez bankası bu tedbirler arasında bankalara limitsiz likitide verileceğini de belirtirti.

Olumsuz etkilerin giderilmesini amaçlayan bu tedbirlerin alınması sırasında Merkez Bankası yetkilileri ve Türkiye Bankalar Birliği üst düzey yetkilileri bulundu. Piyasa işleyisi ve ekonomik hareketliliğin sağlanması için sağlanan fikir alışverişleri sırasında bir dizi eylem tartışıldı.

Bankalara limitsiz likitide verilecek olması piyasalardaki dalgalanmaların da önüne geçerek normal işleyişin sağlanmasını amaçlamaktadır. Bankalara limitsiz likitidede sıfır komisyon talep edilecek. 50 milyar doları bulacak olan likitide tutarının gereken durumlarda arttırılabileceği ifade edildi. Ayrıca bankalara verilecek limitsiz likitide döviz deposu olarak da kullanılabilecek.

Bu süreçte bankalarla sürekli iletişim halinde olan Merkez Bankası bankalara limitsiz likitide konusunda verilen bilgilerin ardından olağanüstü bir durumun olmadığı açıklandı. Bankacılık sektörünün normal seyrine döneceğinin belirtilmesiyle birlikte, durum değerlendirilmesi yapıldı. ATM ve kredi kartlarında hiçbir sorunun yaşanmadığı ve sistemin düzenli bir şekilde çalıştığı da toplantının diğer konularını oluşturdu.

Bankalara sağlanan limitsiz likitide gerektiğinde arttırılabileceği gibi kullanım şartlarına göre iyileştirme gerçekleştirilebilecek. Piyasadaki derinlik ve fiyat oluşumlarının yakın takibiyle birlikte gerekli görüldüğü durumlarda finansal düzenin sağlanması için çeşitli önlemlerin alınabileceği belirtildi. Alınan bütün tedbir ve kararlarla birlikte piyasa  dengesinin bozulmaması amaçlanmıştır.

 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,255BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
30TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler