Ana SayfaEkonomiTürkiye'nin Kredi Notu Düşebilir!

Türkiye’nin Kredi Notu Düşebilir!
T

-

Herkesçe bilinir ki bir ülkenin kredi notu borçlarını ödeyebilmesi için ekonomik itibarını oluşturan etkenlerden bir tanesidir. Kredi notu düşük olan ülkeler yatırım açısından değerlendirilmeyecek ülkeleri kapsarlar. Bu yüzden nasıl ki bir banka kredi vermek için müşterilerin kredi notlarını gözetiyorsa, yabancı sermayeler de ülkelerin kredi notlarını incelemektedir.

Yaşanan darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notuysa tehlike altına girmiş durumda. Ekonomi adına alınan önlemler her ne kadar arttırılsa da Türkiye’nin kredi notu düşebilir! Kredi notu değerlendirme süreci için üç kuruluş rol oynamaktadır. Bunlar sırasıyla; Standard & Poor’s, Fitch Ratings, Moody’s. Bu kuruluşlar, Amerika merkezli değerlendirme kuruluşlarıdır.

Standard & Poor’s için değerlendirme koşulları BBB- ve yukarısı kredi notuna sahip ülkeler yatırım için ideal ülkelerdir. BB+ ve altı kredi notuna sahip ülkelerse yatırım için el verişli değildir. Fitch Ratings’e göreyse, yine aynı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Moody’s Baa3 ve yukarısı için yatırıma el verişli, Ba1 ve altı için yatırım yapılamayacağını öngörmektedir.

Türkiye’nin kredi notu düşebilir söylemlerinin arttığı şu dönemde, Fitch yaptığı açıklamalarda kredi notu için gelişmelerin izleneceğini belirtti. BBB- notu olan Türkiye Fitch tarafından şuanlık belirli uyarılar vermekte.

Moody’s ise Türkiye’nin kredi notu için gözden geçirme kararı aldı. Türkiye’nin büyüme ahreketlerine yönelik beklentilerini %3’e düşürdü. Türkiye İhracatçılar Meclisi’yse yapılan açıklamalara yönelik değerlendirmeler yaptı. Türkiye’nin kredi notunun acele kararlara sebep olmaması için üretim ve ihracat gelişmelerinin artacağını ve olumsuz düşünceler içerisinden çıkılması gerektiğini belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol