Darbenin Borsaya Maliyeti 78 Milyar TL

Google Haberlere Abone Ol:

Dev Şirketler Eridi

Darbe girişimi özellikle ülkemizdeki dev şirketleri vurdu. Birçok büyük şirket değer kaybetti. Ülkemizdeki en büyük 20 şirket toplam yaklaşık 50 milyar TL değer kaybına uğradı. Borsa İstanbul’da işlem göre şirketlerin toplam piyasa değeri darbe öncesi olan 15 Temmuz Cuma günü ki kapanışta yaklaşık olarak 634 milyar TL civarındaydı. Ancak darbe girişimi sonrası piyasalarda düşüşler yaşanırken Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler de değer kaybetti. Darbe girişimi sonrasında 22 Temmuz Cuma günü kapanışta bu rakam 556 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bu rakamlara göre darbe girişiminin borsaya etkisi 1 hafta içinde yaklaşık olarak 78 milyar TL olarak hesaplanıyor. En büyük zararı ise ülkemizdeki dev şirketler gördü. Dev şirketler zararın büyük kısmına uğradı. En büyük 20 şirket toplam 50 milyar TL düşüş yaşadı. 18 ila 22 Temmuz arasında en büyük değer kaybı yaşayan şirket Akbank oldu. Akbank geçen hafta bitiminde piyasa değeri 35 milyar 680 milyar TL civarındaydı ancak bu hafta içinde şirket toplam 5 milyar 920 milyon TL eridi. Bu değer kaybı sonrasında şirket değeri 29 milyar 760 milyon TL’ye geriledi.

Koç Holding de 5 milyar 908 milyon TL değer kaybı yaşadı. Garanti Bankası da 5 milyar TL üzerinde piyasa değeri düşen şirketlerden. Garanti Bankası ise 5 milyar 670 milyon TL değer kaybı yaşadı. Bu süre zarfında herhangi bir değişim yaşamayan tek şirket ise Finansbank oldu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.