Vergi Cezaları Siliniyor

0

Uzun zamandır varlık barışının söz konusu olduğu düzenlemelere ilişkin yeni açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamara göre varlık barışı teklifinin yanı sıra vergi cezaları siliniyor. Elbette vergilerin tümü silinmiyor ancak peşin ödemelerde borcun büyük bir kısmının silineceği bilgisi aktarıldı.

Vergi ve prim borçlarının yeniden düzenlenmesiyle, trafik cezaları ile MTV ve emlak vergisi borcu olan kişiler, bu düzenlemeden yararlanabilecek. Vergi cezası ve prim borcu olan yaklaşık 13 milyon kişi borçlarını yeniden yapılandıracak. Vergi hususuna uymayan vergi cezaları, gümrük vergileri de bu düzenlemeden faydalanacak. 162 milyar tutarına varan toplam vergi cezasının ana tutarı tamamen tahsil edilirken peşin ödeme yapılması halinde borçların %72’sinin silineceği bildirildi.

30 Haziran 2016 tarihinden önce bildirilip ödenmemiş vergi cezası ve primlerin yapılandırmaya alınacağı belirtilen gelişmeler arasında. Bu yapılandırmada sadece MTV’nin ilk taksiti dahil edilirken ikinci taksitler dahil edilmeyecek. Yurtdışındaki varlıklar kapsamında yatların da Türkiye’ye getirilmesi sağlanarak varlık barışı da sağlanacak. Böylece ekonomiye kazanım sağlanmış olacak. Yurda getirilen bu varlıklar için herhangi bir vergi talep edilmeyecek.

Bu kapsamda Türkiye’de kayıt altında bulunmayan para,altın, döviz gibi semaye ve yatırım araçları 31 Aralık 2016’ya kadar kayda geçirildiği taktirde vergi ödemesi yapmayacak. Herhangi bir inceleme de gerçekleştirilmeyecek. Ayrıca vergi cezası ve primlerini taksitlendirmek isteyenler de bir takım indirimlerden faydalanabilecekler. Hala taksit ödeyenlere de çifte yapılandırma yapılacağı belirtilen açıklamalar arasında yer alıyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın