Ana SayfaKariyerMülakat Sorusu: Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?

Mülakat Sorusu: Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

“Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?” sorusu gelecek planlarınız veya hedefleriniz hakkında bir mülakatta karşılaşabileceğiniz bir sorudur. İşverenler bu tür soruları birçok farklı nedenden dolayı soruyorlar, ancak genel olarak, bu işin genel kariyer hedeflerinize nasıl uyduğuna dair fikir arıyorlar.

Beş yıl içinde nerede olmak istediğinize dair tam bir düşünceniz olabilir veya olmayabilir. Her iki durumda da, “Beş yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?” Yanıtını vermenize yardımcı olacak birkaç cevap vardır.

Kendinizi 5 Yıl Sonra Görüyorsunuz Sorusu ile İşverenler Hangi Cevabı İstiyorlar?

Mülakat Sorusu: Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz? - Bankacıyım

İşverenler beş yıl içinde nerede olmak istediğinizi sorduklarında, muhtemelen birkaç önemli bilgi arıyorlar:

 • Beklentileriniz İşverenin Sağlayabileceği Şeylere Uygun mu?

İşverenler hedeflerinizin sundukları işe uygun olduğunu bilmek ister. Örneğin, bir muhasebe departmanında pozisyon için mülakattaysanız ve sonunda kendinizi bir yönetim pozisyonunda görüyorsanız, şirketteki profesyonel büyümeniz hakkında daha fazla bilgi edinilmek istenir. Alternatif olarak, bir pazarlama rolü için mülakattaysanız ve beş yıl içinde bir UX tasarımcısı olmak istiyorsanız, bu pozisyon için uygun musunuz?

İşverenler bu soruyu, pozisyon için fazla veya düşük vasıflı olup olmadığınızı ölçmek için de kullanabilir. Beş yıl içinde bu şirkette mevcut olandan daha ileri bir iş unvanına ulaşmak istiyorsanız, işveren fazla kalifiye olduğunuzu belirleyebilir. Alternatif olarak, beş yıl içinde işverenlerin sizden bekleyebileceğinden daha düşük bir seviyede olmaya çalışıyorsanız, yetersiz nitelikte görünebilirsiniz.

 • Kendinizi Beş Yıl İçinde Şirkette Görüyor musunuz?

Aynı şirkette çalışan kişilerin süresi, yaşa ve sektöre göre değişir. Ortalama olarak, insanların%54’ü en az 5 yıl boyunca aynı pozisyonda kalmaktadır. Çoğu işveren, ciro endeksli çalıştığından şirkette uzun vadede olmayı planlayan adaylar arayacak. Kendinizi şirkette birkaç yıl görebileceğinize dair ipuçlarını yakından dinleyecekler.

 • Hırslı mısınız?

Mülakat Sorusu: Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz? - Bankacıyım

İşverenler de cevaplarınız arasında hırs duygunuzu arayacaklardır. Beş yıl içinde ne yapacağınızı bilmek ve hatta planlamak zor olsa da, işverenler nasıl büyümek ve ilerlemek istediklerinizi net bir şekilde anlayan adayları işe almak istemektedir.

 • İlgi Alanların Nelerdir?

Son olarak, işverenler ilgi alanlarınızı merak edebilir. Bu, belirli bir konuda endüstri uzmanı olmaktan, liderlik ve yönetim rollerini üstlenmekten veya diğer bazı ilgi alanlarınızı pozisyonunuza dahil etmekten neredeyse her şeyi içerebilir. Tutkularınızı ve ilgi alanlarınızı anlamak, işverenlerin hem kısa hem de uzun vadede takıma nereye uyabileceğinizi görmelerine yardımcı olabilir.

“Kendinizi Beş Yıl İçinde Nerede Görüyorsunuz?”

Mülakat Sorusu: Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz? - Bankacıyım

Bu soruyu bir röportajda cevaplamadan önce biraz hazırlık yapmak yardımcı olabilir. Cevabınızı hazırlarken aşağıdaki en iyi uygulamaları göz önünde bulundurun:

 • Hedeflerinizin İş Tanımına Nasıl Uyduğunu Düşünün

Cevabınızı hazırlarken, iş ilanını dikkatlice gözden geçirmeyi unutmayın. Zaten sahip olduğunuz ve daha fazla deneyim kazanmak istediğiniz gerekli beceri ve özelliklerden birini düşünün. İşin neyin gerektirdiğine dair ayrıntılara bakmak ve bu alanlarda bilginizi ve uzmanlığınızı geliştirmenin ne anlama geleceğini düşünmek yardımcı olabilir.

 • Beş Yıl İçinde Özgeçmişinizde Olmasını İstediğiniz Deneyimleri Gözünüzde Canlandırın.

İdeal özgeçmişinizin beş yıl sonra nasıl görünebileceğini düşünmek de yararlı bir uygulama olabilir. Aşağıdaki kategorileri ve gelecekte nasıl görüneceklerini düşünün:

 • Belirli bir iş unvanı elde etmek ister misiniz?
 • Listelenen belirli becerileri listeleyebilmek ister misiniz?
 • Belirli ödüller veya sertifikalar alacak mısınız?
 • Kariyerinizde neler başarmak istiyorsunuz?

Unutmayın, mülakat sırasında bu özellikleri cevabınıza dahil etmeniz gerekmez. Ancak, gelecekteki özgeçmişinizin nasıl görüneceği üzerine düşünmek yanıtınızı şekillendirmenize yardımcı olabilir.

 • Çıkarlarınızı Nasıl Gelişebileceklerini Düşünün

Mülakat Sorusu: Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz? - Bankacıyım

Herhangi bir meslekte büyümek ve öğrenmeye devam etmek için yöntemler vardır. Görüştüğünüz pozisyona odaklanmak istediğiniz belirli bir ilgi alanı olabilir ve uzman seviyesine ulaşmanız birkaç yıl alabilir.

“Kendinizi Beş Yıl İçinde Nerede Görüyorsunuz?” Örnek Cevaplar

Spesifik olmamakla birlikte, diğer mülakat sorularını cevaplamak zararlı olabilir, ancak bu soruya verdiğiniz cevabı daha genel tutmak kabul edilebilir. İlginç, ulaşılabilir ve pozisyonla ilgili olduğunu düşündüğünüz birkaç kilit alanın ana hatlarını belirlemek, işveren için yeterli bilgi sağlayabilir ve geleceğinizi garanti hale getirebilir. Hedefler, ilgi alanları ve hayaller değişebileceğinden, belirli ayrıntılar yerine kategoriler sunmak mantıklıdır. Örneğin, cevabınız şöyle görünebilir:

“Beş yıl içinde, başkalarının fikir, yardım ve strateji için başvurabileceği bir endüstri uzmanı olmak isterim. Geçmiş pozisyonlarımda inanılmaz danışmanlar ve yöneticilerim vardı, bu yüzden potansiyel bir liderlik rolü üstlenerek benzer rehberlik sağlayabilmek istiyorum. Son olarak, tutkulu olduğum projelere öncülük etmek istiyorum. Girişimlerimi şirketin daha büyük hedeflerine bağlayarak motive oldum ve bu konuda daha fazla deneyim kazanma ihtimali beni heyecanlandırıyor.

Bu örnekte aday;

 • Endüstri bilgisini artırma,
 • Liderlik rolleri üstlenme,
 • Önümüzdeki beş yıl içinde tutkulu olduğu başa çıkma projelerine olan arzusunu not eder.

İşte başka bir örnek:

“Önümüzdeki birkaç yıl için gelecekteki hedeflerimden bazıları, bir kapasitede bir tasarım ekibine liderlik etmeyi içeriyor. Kolaylaştırılmış süreçler geliştirme konusunda ürün ve etkinliklerle çalışma olasılığı beni heyecanlandırıyor; bu, proje yönetimi geçmişime doğal bir uyum. Ayrıca, daha fazla kullanıcı odaklı tasarımlar oluşturmaya yardımcı olmak için kullanıcı deneyimindeki becerilerimi geliştirmek istiyorum.”

Bu örnekte aday;

 • Kendi ekibini oluşturma,
 • Diğer bölümlerle çalışma konusunda daha fazla deneyim,
 • Uzmanlığını güçlendirecek beceriler geliştirme içerir.

Sadece gelecek için planlarınızı değil, aynı zamanda bir mülakatta bunları nasıl ileteceğinizi düşünmek korkutucu görünebilir. İş tanımına, ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize dayanarak beş yıl içinde nerede olmak istediğinizi düşünmek için zaman ayırmak, iş için neden en iyi kişi olduğunuzu bildiren bir cevap oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,238TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...